What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Ben bu operasyonun tahmin edildiği gibi gelişeceğini zannetmiyorum. Muhtemelen bir kaç sınır çatışması, belki bir kaç köy alımı ve bombardımandan öteye gitmeyecek. Şu kadar terörist öldürdük diyip başarı olarak sunacaklar.

Ama eğer adamakıllı yapılacaksa yapılması gereken şey Afrin şehir merkezinden uzak durmak. Hedef Tel Rıfat ile güney batı ve batıdaki stratejik bazı köy ve kasabalar olmalı. Hem Kürtlere kaçacak bir nokta bırakmak adına, hem uluslararası tepkiyi azaltmak adına, hem gerek olmaması adına, hem de tamamı kürt olan bir yerleşimde ne işimiz var olması adına.

Tel Rıfat kesinlikle alınmalı. Ben olsam Tel Abyad sınırına bir miktar yığınak yapar ve topçu atışı başlatırdım. Şaşırtma ve kuvvet dağıtma adına.

Arkadaş Afrin aldık alalım da, diğer koş kocaman sinir hattı göz mü yumacaz??? Ne değişecek Afrin almamız.

Yani başımıza Suriyenin nerdeyse toprak olarak en büyük parçası pkk nin eline geçti biz hala afrin diyoruz.

Yapmamız gereken, 10-20km derinlikte sinir boyunca tamamen ele geçirmek ki bize tehdit olusturmasinlar.

2013 de bas bas bağırdık yılanı büyümeden başını kesin diye, ne diyordu akp, yok onlar bize birşey yapamaz, yok onlar bizim sözümüzden çıkmaz, çağırdılar salih muslim mi ne boksa al! gördüler şimdi ama is isten geçti, bir kandırıldık hadisesi daha bize çok pahalıya patladı. Gördüler stratejik derinliği.

Ne değişecek Afrin almamız.

Şaka değil mi? o_O Afrin'in alınması demek, PKK'nın denize ulaşma ihtimalini ortadan kaldırmak demek. Afrin dağlık ve kendileri açısından güvenli bir bölge, tek yapmaları gereken İdlib'e doğru yavaşça ilerlemek, zaten ÖSO ile Esad güçleri çarpışıp duracak. Hani adamların bir umudu olacak.

Ayrıyetten Pan-Kürdistler için, doğu'da Kerkük ne idiyse batıda da Afrin o. Kerkük'ün kaybı Pan-Kürdistler'de inanılmaz bir çöküntü yaşattı, artık önümüzdeki 20 yıl boyunca bağımsızlık adımı atamaz KRG.

Afrin düşerse, Pan-Kürdizmin doğu kolu olan YPG/PKK'nın da moralleri dehşet şekilde yıkılacak, hayallerinin gerçekleşmeyeceğini anlayacaklar.

Afrin alınmadan, Fırat'ın doğusuna kara harekatı yapmak aptalca olur.

Dogu koridorunu kapatilmali. Turk kuvvetleri batidan iceriye dogru hareket ettiginde kacacak yerleri olmayacak.

Ben bu operasyonun tahmin edildiği gibi gelişeceğini zannetmiyorum. Muhtemelen bir kaç sınır çatışması, belki bir kaç köy alımı ve bombardımandan öteye gitmeyecek. Şu kadar terörist öldürdük diyip başarı olarak sunacaklar.

Ama eğer adamakıllı yapılacaksa yapılması gereken şey Afrin şehir merkezinden uzak durmak. Hedef Tel Rıfat ile güney batı ve batıdaki stratejik bazı köy ve kasabalar olmalı. Hem Kürtlere kaçacak bir nokta bırakmak adına, hem uluslararası tepkiyi azaltmak adına, hem gerek olmaması adına, hem de tamamı kürt olan bir yerleşimde ne işimiz var olması adına.

Tel Rıfat kesinlikle alınmalı. Ben olsam Tel Abyad sınırına bir miktar yığınak yapar ve topçu atışı başlatırdım. Şaşırtma ve kuvvet dağıtma adına.

Türkiye'ye asil tehdit Yayladagi tarafi daglik ve ormanlik bölgede. Bu operasyon Afrin ve Menbic ayakli yapilacak.
Operasyonun güney sinir M4 karayolu olacaktir.
ÖSO kuvvetlerine TSK ates destegi saglayacak ve birlikte ilerleyecek. Targon, operasyon neden gerekli degil ?
Kacacak nokta ne demek ? Silah birakmalari icin ültimatom verildi. Uluslararasi tepki ne demek ? Aciklarsaniz tartisabiliriz.

Türkiye'ye asil tehdit Yayladagi tarafi daglik ve ormanlik bölgede. Bu operasyon Afrin ve Menbic ayakli yapilacak.
ÖSO kuvvetlerine TSK ates destegi saglayacak ve birlikte ilerleyecek. Targon, operasyon neden gerekli degil ?
Kacacak nokta ne demek ? Silah birakmalari icin ültimatom verildi. Uluslararasi tepki ne demek ? Aciklarsaniz tartisabiliriz.

Menbiç'e ABD olur vermediği sürece giremeyiz. Hayal kurmayın. O bölge ABD askeri kaynıyor.

Ateş desteği ile olacak iş değil bu. ÖSO'dan bir halt olmaz. Operasyonu kendi kara kuvvetlerimiz yürütmek zorunda. ÖSO olsa olsa rehberlik ve "göstermelik yerel milis" rolünü yerine getirebiliyor.

Operasyon gerekli değil demedim. Gerekli.

Kaçacak nokta demek sivillerin ve milislerin geri çekileceği nokta demek. Afrin nüfusunun hemen hemen tamamı Kürt. Tamamını ele de geçirsen o bölgeden ypg artıklarını temizleyemessin. Bu yüzden en sağlıklısı bizim için stratejik önemi olan noktaları ele geçirip bunları merkeze postalamak. O noktadan sonra başlarını kaldırmak isteseler dahi küçücük bir toprak parçasında dört bir yandan sarılmış olacaklar.

Uluslararası tepki demek ABD ve yancılarının siviller üzerinden karalama kampanyasına başlaması demek. Bu yüzden ihtiyacımız olanı alıp daha ileri gitmemek daha hayırlı. Afrin şehir merkezi bizim işimize yaramıyor. Sınır güvenliği sağlansın, Kantonların birleşme ihtimali ortadan kalksın yeter.

Menbiç'e ABD olur vermediği sürece giremeyiz. Hayal kurmayın. O bölge ABD askeri kaynıyor.

Ateş desteği ile olacak iş değil bu. ÖSO'dan bir halt olmaz. Operasyonu kendi kara kuvvetlerimiz yürütmek zorunda. ÖSO olsa olsa rehberlik ve "göstermelik yerel milis" rolünü yerine getirebiliyor.

Operasyon gerekli değil demedim. Gerekli.

Kaçacak nokta demek sivillerin ve milislerin geri çekileceği nokta demek. Afrin nüfusunun hemen hemen tamamı Kürt. Tamamını ele de geçirsen o bölgeden ypg artıklarını temizleyemessin. Bu yüzden en sağlıklısı bizim için stratejik önemi olan noktaları ele geçirip bunları merkeze postalamak. O noktadan sonra başlarını kaldırmak isteseler dahi küçücük bir toprak parçasında dört bir yandan sarılmış olacaklar.

Uluslararası tepki demek ABD ve yancılarının siviller üzerinden karalama kampanyasına başlaması demek. Bu yüzden ihtiyacımız olanı alıp daha ileri gitmemek daha hayırlı. Afrin şehir merkezi bizim işimize yaramıyor. Sınır güvenliği sağlansın, Kantonların birleşme ihtimali ortadan kalksın yeter.

Tablo simdi daha net. Menbic de ABD asker sayisi 300 kadar. Afrine destek icin Menning havaalani tesislerini de kullaniyorlar. Ates destek unsurlari ucak da demek. Bölge HGK kullanimi icin sinira oldukca yakin. Hedef koordinatlari zaten belirlendi. Az kaldi bekleyelim. Duruma göre güncelleriz.

Menagh hava üssünü ABD mi kullanıyor o_O Daha düne kadar Rus bayrağı asılıydı da hani asdfgh

Targon dediğinde haklısın afrin e girmezler.

Bana artık daha çok danışıklı dövüş gibi geliyo bu iş, 2 senedir girdik gireceğiz diye her gün açıklama yapıyorlar.

Amerikayla danışıklı dövüş var, kürdistanı böyle kurdurtacaklar yoksa halkın çevirdikleri işi anlaması zor olmazdı.

Yayladağı tarafı komple Türkmen, Türkmenler zaten yakaladıkları PKK lıları bize teslim etmiyor bile direk kafalarına sıkıyorlar. ama Kesep Ermeni köyü tarafı Esad'ın elinde oradan sızma olabilir ama orasıda Kel tepe tarafından sürekli gözetleniyor, yayladağı tarafı sıkıntı değil Afrine sınır dağlık bölgeler büyük sıkıntı.

Holy fvck! CHP's gotlek Kilicdaroglu has just called the Turkish people who resisted the July 15 coup "militants".

596

https://www.sabah.com.tr/gundem/201...-15-temmuz-destanini-yazan-halka-militan-dedi

This doesn't make any sense. Why is this douchebag behaving in this way?

Has CHP completely become a party of foreign powers? Have they given up all hope on the 2019 presidential elections and ruling Turkey ever again?

They act like they've become an extremist foreign-interest party, catering to the statements of HDP, PKK/PYD, FETO, DHKP-C, EU, USA, etc etc...

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom