What's new

Turkish Politics & Internal Affairs

Do you agree with what I wrote?

• I agree

Votes: 5 38.5%
  • I agree but,....

Votes: 1 7.7%
  • I don't agree

Votes: 2 15.4%
  • Don't care

Votes: 5 38.5%

• Total voters
    13
  • Poll closed .
@Taskforce Remember, I had warned you not to open threads to make totally bad perception operation regarding Turkish Republic at international section but It seems you keen on proceeding such dirty behaviors with fake and ridicule tittle/subjects. I don't know what is your overall purpose with doing such things in front of members of many hostile nations but I am sure that you have a dirty agenda in here so Your fake thread is locked by waz. He has saved you not to be a laugh stock anymore and your warning is given by me If you wonder what happened to you. You will have a rest in following days.

Some figures about Social, economical situation and psychology of people in the last year.

''
  • Violance with gun raised by 70%,

• Some 2.300 people murdered, a murder in every 4 hour,

• Some 600.000 robberies done,

• Some 25.000 vehicles stolen,

• Some 3500+ suicides,

• Some 25 million people in courts,

• Some 40 million levy cases in courts,

• Some 85% raise in divorce, some 70% out of the cases was of divorce in Istanbul,
''

The source: https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/yilmaz-ozdil/dort-milyon-resmi-issiz-3557880/

Last edited:
İçindeki kini mi kusuyorsun başörtülülere? Senin gibi elitistler hiçbir halt edemeyeceksiniz bu ülkede, bil istedim. 1979 iran, 2002 venezuella, 2016 Türkiye, bu halklar kurtardı ülkelerini hatırlatırım.
Iyi halt ettiler, petrol fiyati düsünce gördük kimin nasil kurtarildigini.

GDP per Capita Costant 2000$

Eger Türkiyeyi buna layik görüyorsaniz siz bilirisiniz, her koyun kendi bacagindan asilir.

• Some 25 million people in courts,
  • Some 40 million levy cases in courts,
This is just insane.

Good job by Turkey. Yes constant dollar GDP is much more useful measure than current dollar (which gets inflation dumped on). So it is good that Turkey reaches 20,000 level on this (in 2000 constant dollar level).

When we use 2010 constant dollars, same trend is seen:

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.KD?locations=TR

The best measure out there overall (which also calibrates to local purchasing power level) is constant dollar PPP:

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.KD?locations=TR

Turkey is doing good! ...esp compared to 90s which looked pretty stagnant.

İçindeki kini mi kusuyorsun başörtülülere? Senin gibi elitistler hiçbir halt edemeyeceksiniz bu ülkede, bil istedim. 1979 iran, 2002 venezuella, 2016 Türkiye, bu halklar kurtardı ülkelerini hatırlatırım.

Ne diyon birader daha foruma dün gelmişin ortalığı karıştırıyon.

Ne diyon birader daha foruma dün gelmişin ortalığı karıştırıyon.
Daha önceden gelseydim karıştırabilir miydim yani? Neresinden tutsan elinde kalir, eski üye martavali da sıkmaya başladı. Milleti banlaya banlaya bir hükümdarlık kurmussunuz sonra gelip dediğine bak. Ortaligi karistirdigim yok gördüğün gibi cevap veriyorum bu ortalık karistiriciya.

Daha önceden gelseydim karıştırabilir miydim yani? Neresinden tutsan elinde kalir, eski üye martavali da sıkmaya başladı. Milleti banlaya banlaya bir hükümdarlık kurmussunuz sonra gelip dediğine bak. Ortaligi karistirdigim yok gördüğün gibi cevap veriyorum bu ortalık karistiriciya.

Eskiden gelenler de boyle diyordu. "Hukumdarlık kurmusunuz" yok demokrasi kurduk. Artık forumda tartışma yok cok fazla cunku ortak yonumuz ulkemiz ve savunma sanayii. Bence uy kurallara sonra ağlıyorsunuz atılınca

Eskiden gelenler de boyle diyordu. "Hukumdarlık kurmusunuz" yok demokrasi kurduk. Artık forumda tartışma yok cok fazla cunku ortak yonumuz ulkemiz ve savunma sanayii. Bence uy kurallara sonra ağlıyorsunuz atılınca
Aynı dili konuşmuyoruz sanırım. Senin söylediklerinden 13 yaşında olduğun anlaşılıyor, uzatmayacam.

Iyi halt ettiler, petrol fiyati düsünce gördük kimin nasil kurtarildigini.

Eger Türkiyeyi buna layik görüyorsaniz siz bilirisiniz, her koyun kendi bacagindan asilir.

This is just insane.
Buna layık gördüğümü(zü) kim söyledi. Amerikasiz bir terakki (ilerleme) mümkün değil mi?

Last edited:

Pakistan Affairs Latest Posts

Back
Top Bottom