What's new

Çay Bahçesi

No need to be sorry. It was a delight reading your post. I don't want to sound big headed but I rarely learn anything new at PDF but there are some exceptions. This being one. You make great points and it all makes sense. Another poster who has given me new insight is @Zulkarneyn I often feel I might have origins in Pakistan, brought up in UK but my soul is increasingly Turkish. Maybe I might retire there one day !

I have utter contempt for KSA. I won't hide that fact. Iran irritates me because it could have done so well. In many ways at socio-economic level it is a progressive country with very high female literacy, high female workforce participation, a rich historical heritage etc. However it is arrested by the Mullahs. KSA on the other hand has nothing redeaming other than all that oil money. Minus the money they are just bunch of savages.

It pains me enormously that so many Pakistani's have been dazzled by the Saudi glitter of oil money. That is most unfortunate and cause of so much problems inside Pakistan. That of course is altogether another topic for some other time.
Thank you Kaptaan, it's an honor to share my thought with you guys.
I'm running low on time due to private life at the moment, but i enjoy your posts equally brother

How do we know this guy is not Hurshid again?
He is Hurshid.
And Bedbin+Hurshid are friends in real life

Thank you Kaptaan, it's an honor to share my thought with you guys.
I'm running low on time due to private life at the moment, but i enjoy your posts equally brother

He is Hurshid.
And Bedbin+Hurshid are friends in real life

sen harbi malsın engellendin

beni haksız yere atanlar utansın, kendi yaptiğı hatayı fotoğraflamama rağmen beni atanlar utansın, bu dünya utansın

ayrıca döner 2 tl olabilir hic 2 tlye döner satılan yere dahi ugramamıs zengin burjuva cocukları dolu oldugu icin forumda şaşırmanızı anlıyorum.

biz 2tl ye çok yedik, açık ayranda aldık yanında
Döneri 2 tlye yediğinizde dolar kaç TL idi?
Siz doları 4 tlye yemekten biraz bahsedin.
Sözüm size değil , siz anladınız.

Ekonomi başlığındaki yazımı kim sildiyse, kurtarabiliyorsa bana PM olarak atsın lütfen!

2 saat uğraştım ben o yazı için, emeğe karşı bu kadar terbiyesizlik olmaz! İnsan bir uyarır! Hakaret içeren yazılar duruyor, benim yazım silinmiş! Teknik bir yazıyla, goygoyun arasındaki farkı bilmeyen adamlar yönetici oluyor. Yazı silinmesi gerekiyorsa sil, ama düşün bir: Adam 15-20 paragraflık yazı yazmış, silmeden bir uyarayım diye!

Daha teknik dille, daha iyi bir akışla makaleye çevirecektim, geldim baktım, yazı yok!

Verin yazımı, alın üyeliğinizi! Lanet olsun!

Ekonomi başlığındaki yazımı kim sildiyse, kurtarabiliyorsa bana PM olarak atsın lütfen!

2 saat uğraştım ben o yazı için, emeğe karşı bu kadar terbiyesizlik olmaz! İnsan bir uyarır! Hakaret içeren yazılar duruyor, benim yazım silinmiş! Teknik bir yazıyla, goygoyun arasındaki farkı bilmeyen adamlar yönetici oluyor. Yazı silinmesi gerekiyorsa sil, ama düşün bir: Adam 15-20 paragraflık yazı yazmış, silmeden bir uyarayım diye!

Daha teknik dille, daha iyi bir akışla makaleye çevirecektim, geldim baktım, yazı yok!

Verin yazımı, alın üyeliğinizi! Lanet olsun!
Turkcemi yazmistin,belki o yuzden silinmis olabilir.

Adamlar da ki lükse bak SM-6'yı bile Antiship Füzesi diye kullanıyor. Biz Atmaca'yı Harpoon'dan devşirme AGM-84 gibi kullanabilir miyiz?
Çok zor birşey değildir Türkiye için.
SOM un antiship kabiliyeti olduğunu IR taramasıyla gemiye kilitlendiği biliyoruz. SOM sabit hedefleride angaje olabiliyor.

Merakımı bağışlayın AGM 84 gibi kullanabilmek nasıl birşey olacaktır? Uçaktan atılacak bir ATMACA mıdır kastedilen.? Bence Atmaca'yı yapabilen o kadarını rahat rahat yapar.

Güne Korede eski Nike Herculed Yüksek irtifa Havasavunma füzelerini antishipe çevirmiş.
Sesten 3 - 4kat hızlı füze hassas radarıyla bir gemiyi çok kolay avlar heralde.
korea-1.jpg

Yani eski püskü diyeceksiniz ama TU 16 nın üstündeki Anti ship misillerle , birçok modern donanmayı korkutabilirsiniz.
Okyanusta bir yerlerdeki düşman gemisine 5 saatte operasyon düzenleyebilirsiniz.
Hele taktik nükleer başlıklı 500km menzilli ,sesten iki kat hızlı Anti ship le ne CIWS kalır nede hava savunma sistemi.
Tu-16K-26-KSR-5-AVMF-7S.jpg

Last edited:
Turkcemi yazmistin,belki o yuzden silinmis olabilir.

Evet Türkçeydi ama öncesinde de bir çok Türkçe mesaj vardı, hem de konu İngilizce anlatamayacağım kadar karışık ve mesaj da uzundu. Bu sebeple yazıda demiştim bile kusura bakmayın ben de Türkçe yazacağım diye.

Ben de uluslararası sitelerde admin/mod görevleri ifa ettim. Kuralları da anlıyorum ama bu kadar uzun bir mesaj tek tıkla silinmez yahu! Uyarırsın "kurallar gereği silmem gerekiyor" diye, yazan yedekler, sonra ne yapacaksan yap. 2-3 yıllık gözlemlerim sonucu ulaştığım saptamaları ilk kez derli-toplu bir yazıya döktüm. İki saat yazdım, yarım saatliğine öğlen yemeğine çıktım, geldim, yazı yok!

SOM un antiship kabiliyeti olduğunu IR taramasıyla gemiye kilitlendiği biliyoruz. SOM sabit hedefleride angaje olabiliyor.

Merakımı bağışlayın AGM 84 gibi kullanabilmek nasıl birşey olacaktır? Uçaktan atılacak bir ATMACA mıdır kastedilen.? Bence Atmaca'yı yapabilen o kadarını rahat rahat yapar.

Güne Korede eski Nike Herculed Yüksek irtifa Havasavunma füzelerini antishipe çevirmiş.
korea-1.jpg

Yani eski püskü diyeceksiniz ama TU 16 nın üstündeki Anti ship misillerle , birçok modern donanmayı korkutabilirsiniz.
Okyanusta bir yerlerdeki düşman gemisine 5 saatte operasyon düzenleyebilirsiniz.
Hele taktik nükleer başlıklı 500km menzilli ,sesten iki kat hızlı Anti ship le ne CIWS kalır nede hava savunma sistemi.

hangi platformla atacaksin? jumbo jet mi?

Zaten TU 16 diye belirttim.

Eğer ATMACA nın hava versiyonunu soruyorsan.
ago.jpg

korea-1.jpg

AGM-84'ü örnek verme sebebim Seyir Füzelerinden ucuz Som, Som-J yerine AGM-84 muadili olabilir belki. Kara hedefleri için veya kıyı hedefleri için. Sonuçta Atmaca galiba 250+ km menzile sahip. Uygun bir muadil olabilir. Atmaca'yı Deniz Kuvvetleri kullanacak sonuç olarak Deniz Kuvvetlerinin yükü azaltmak için örnek verdim. Ne kadar uygun olur bilmiyorum.

Latest posts

Back
Top Bottom