What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
Gördüğün gibi avrupada bile adalete ve polise olan güven bizdeki gibi ama bu verilere bakarak avrupada adalet olmadığını söyleyebilirmiyiz?

Şöyle desek daha doğru olacak herkes adaletten şikayet ediyor ama Ruslara bu konuda daha yakınız!:devil:

ama haklı olabilirsin Biz Türkler mevzuları biraz abartırız :disagree: AİHM deki tazminat birincilklerinden OHAL den, dava süreleri ve gözaltı süreleri gibi gereksiz konulardan bahsetmeye hiç gerek yok bence. bilmem doğru mudur ama sanırım Türkiye de bir kaç yargı mensubu teror orgütü üyeliğinden tutuklanmış veya görevden atılmış sayıdan pek emin değilim belki on felan da olabir belki yüz belki bin veya onbinlerce yargı mensubu. Diğer Avrupa ülkelerinde devlet eliyle yargı sisteminde istihdam edilen terörist veya cult üyesi sayıları ile ilgili bir çalışma veya bir grafik bulmaya çalıştım ama pek başarılı olamadım. Yargı sistemini bir terör örgütüne emanet eden tek ülke olma ihtimalimiz oldukça muhtemel! Allah tan da yargıda siyasallaşma gibi problemimiz pek yok! Yani ne bileyim bir davanın savcısı veya avukatı olduğunu ilan eden iktidar veya muhalefet partileri felan her avrupa ülkesinde mevcut.

Last edited:
Gördüğün gibi avrupada bile adalete ve polise olan güven bizdeki gibi ama bu verilere bakarak avrupada adalet olmadığını söyleyebilirmiyiz?

Şöyle desek daha doğru olacak herkes adaletten şikayet ediyor ama Ruslara bu konuda daha yakınız!:devil:

ama haklı olabilirsin Biz Türkler mevzuları biraz abartırız :disagree: AİHM deki tazminat birincilklerinden OHAL den, dava süreleri ve gözaltı süreleri gibi gereksiz konulardan bahsetmeye hiç gerek yok bence. bilmem doğru mudur ama sanırım Türkiye de bir kaç yargı mensubu teror orgütü üyeliğinden tutuklanmış veya görevden atılmış sayıdan pek emin değilim belki on felan da olabir belki yüz belki bin veya onbinlerce yargı mensubu. Diğer Avrupa ülkelerinde yargı sisteminde istihdam edilen terörist sayıları ile ilgili bir çalışma veya bir grafik bulmaya çalıştım ama pek başarılı olamadım. Yargı sistemini bir terör örgütüne emanet eden tek ülke olma ihtimalimiz oldukça muhtemel! Allah tan da yargıda siyasallaşma gibi problemimiz pek yok! Yani ne bileyim bir davanım savcısı veya avkatı olduğunu ilan eden iktidar veya muhalefet partileri felan her avrupa ülkesinde mevcut.

Yargı içerisindeki terörist olayı bambaşka bir konu o yüzden hiç girmeyecem.

Avrupadaki adalete güven oranlarını vermemdeki sebep "bak avrupadada böyle" demek değil.Bu grafikleri verdim çünkü insanların hepsini mutlu edemezsiniz.Bu bizdede böyle avrupada da bütün dünyada böyle.Kimisi şeker ister kimisi dondurma.Yapılması gereken şey orta yolu bulmak.

Yargı içerisindeki terörist olayı bambaşka bir konu o yüzden hiç girmeyecem.

Avrupadaki adalete güven oranlarını vermemdeki sebep "bak avrupadada böyle" demek değil.Bu grafikleri verdim çünkü insanların hepsini mutlu edemezsiniz.Bu bizdede böyle avrupada da bütün dünyada böyle.Kimisi şeker ister kimisi dondurma.Yapılması gereken şey orta yolu bulmak.
Dediğim gibi iyi niyetin konusunda bir şüphem yok ve umarım ilerideki meslek hayatında da aynı idealizmi korursun!

Söylemek istediğini anlıyorum! benim söylemek istediğim ise kısa ve basit bir şekilde ülkemizde adalet ve yargı sistemine duyulan güvensizlikle verdiğin örneklerdeki adalet ve yargıya bakış arasında öncelikle bariz bir niteliksel fark olduğu! Bizdeki güvensizlik bireysel deneyimlerin ötesinde toplumsal olarak daha derin ve travmatik!

Bambaşka bir konu diye bir ifadeyi kabul etmem ne yazık ki mümkün değil Yani yine kısacası bu ülke insanının şahitlik ettiği her konu Fetö den, habur yargılamalarına her geçen yıl artiş gösteren kadına şiddet vakalarına bu ülkede yaşanan her konu ama her konu insanların siyasi görüşü fark etmeksizin toplumda artan adalete güvensizliğin bir katmanı ve nedenleri arasında.

Last edited:
örneğin danimarkada insanlar her 3 suçludan birinin serbest bırakıldığını düşünüyor.Bu oran almanyada 4te1.
Bunu o grafikten nasıl çıkardın acaba?

Avrupadaki adalete güven oranlarını vermemdeki sebep
Nerede verdin, ben mi kaçırdım?

Ayrıca baktım evet çok iyi değil ama çok kötü de değil. Orta ve Kuzey Avrupa çoğunlukla bizden en az 50% daha fazla güvene sahip yargılarına.

100000000000054E000002B21C359B30.jpg

Az önce verdiğim örnek ile aynı.İki yıldır ölüm tehtidi alan birisi neden kendisine bakılmadığını düşündüğü halde iki yıldır hep aynı savcı ve polise gider? Dediğimi yanlış anlama insanları korumak polisin görevi ama hadi o gittiğin polis bi bok yedi seni ciddiye almadı ve sen bi umut ikinci sefer gittin ama yine ciddiye alınmadın neden iki yıldır aynı yere gitmeye devam ettin.Aynı şehirde bile her ilçenin kendi karakolu var başkasına git?Ve ikinci gittiğin karakolda seni ilk başta dikkate almayan savcıyı polisi de şikayet et.

Ayrıca eğer fiili tehtid altındaysan meşru müdafaa hakkın var.Seni öldürmeye çalışıyorsa sen de onu öldürebilirsin.

İlk dediğin olay hakkında bilgim yok çünkü ceza hukuku 3 senede görülen bir ders ve ben daha hepsini almadım.

Ayrıca burda ben şikayetleri dikkate almayan savcıyı polisi savunmuyorum.Benim savunduğum ana fikir Polise savcıya gitmeden haberdeki baba gibi kendi cezanızı kendiniz keserseniz adalete en büyük kazmayı siz vurursunuz.
Sistem öyle işlemiyor.

Suçun işlendiği yerin karakolu ve adliyesi yetkili. Yani Kadıköy'de işlenmiş bir suçu Beşiktaş savcılığına şikayet edemiyorsun.

Diyelim ki, karakol görevini yapmadı. Bu durumda gidilecek yer başka bir karakol değil, o bölgenin savcılığı.

Görevini yapmayan savcıyı polise veya başka bir savcıya değil, HSYK'ya şikayet ediyorsun.
Savcının takipsizlik kararına aynı adliyedeki Sulh Ceza Hakimliğinde şikayet ediyorsun.

Karakolların hüküm verme ve kendi başlarına kovuşturma/tutuklama yetkisi zaten yok.

Yani, Hukuk sistemindeki halkalardan biri bile doğru değilse mağdur açısından işler hem hukuk tekniği hem de emek/zaman olarak içinden çıkılmaz hale geliyor. Bu arada tehdit devam ediyorsa, ölümün ne zaman geleceğini bilemezsin.

Benim görüşüm; cana ve ırza tecavüz ihtimalinin bulunduğu durumlarda hukuk kurumları gereğini yapıp mütecavizi bertaraf etmekte yeterince hızlı davranmıyorsa, süreci hızlandırmak adına mevcut hukuk düzeninin labirentinde kaybolmaktansa, kendi adaletini uygulamak meşru bir haktır ve yeterince vicdanidir.

Bunun elbette hukuki bir karşılığı olacaktır. Lakin, hiç bir şey sevdiklerimizin canından daha değerli değildir. Sevdiklerime yan gözle bakanın canını alırım. Onurumla da paşa paşa yatar çıkarım.

Ya suclama asilsizsa? Yargisiz infaz ne olursa olsun yanlis.
Ya doğruysa?
Benim ailemden bir kişinin sözlerinin 1% doğru olma olasılığı başkasının 99%'unu siler.

Penis kesme olayının ayrıntısını bilmiyoruz. Yargısız infaz olduğunu da düşünmüyorum. Muhakkak ki adamın zivanadan çıkmasına neden olan şeyler yaşanmış.

Konu ile ilgili yeni olay yaşandı. 12 yaşındaki kız çocuğunu taciz eden 72 yaşındaki sapık linç edildi. Budur.

Vakit ZAM Vakti

Su, alkollü ve alkolsüz içeceklere, tütün ürünlerine zam

DhMECyQX0AY_pqu.jpg

DhMECx8WkAAODXc.jpg

Kredi kartı yıllık faizi 24,2%, gecikme faizi 30,24 oldu.
http://www.milliyet.com.tr/kredi-karti-faizi-2-02-gecikme-ekonomi-2698240/

Ekmeğe 30% zam
https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201807031034124545-ekmek-fiyati-zam/

Ev kiralarına yüzde 16,57 zam
https://www.cnnturk.com/video/emlak/ev-kirasina-zam-yolda

Status
Not open for further replies.

Back
Top Bottom