What's new

National Software

Yuuki

FULL MEMBER
Reaction score
0
Ordu için ‘milli’ yazılım dönemi
TÜBİTAK, savunma sektöründeki tüm sistemlerde kullanılan ve dünyada 11 adet bulunan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi’ni (GİS) yerli olanaklarla üretti.
ordu-icin-milli-yazilim-donemi-3083529.Jpeg

MİTHAT YURDAKUL / Ankara

Yerli sistem ile insansız hava araçları, helikopter ve uçak gibi savunma sistemlerinde kullanılan kritik teknolojilerin tamamen özgün olarak geliştirilmesine imkân sağlanıyor. Bu sayede tüm yazılımlar milli olarak gerçekleştirildiğinden dışarıdan müdahale ihtimali ortadan kalkıyor. Sistemle savunmada dışa bağımlılık minimuma inecek.

12. ülke Türkiye oldu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Gizli projelerde milli işletim sistemi kullanılmaması durumunda işletim sisteminin satın alındığı kuruma ve dolayısı ile de yabancı bir ülkeye proje ile ilgili bazı verilerin verilerek işletim sisteminin gerekli bilgilere göre uyarlanması gerekiyordu. Savunma projelerinde milli bir işletim sistemi kullanarak hem kritik verilerin dışarıya açılmasının önüne geçilmesi, hem de gömülü platformlarda tam millileşmeye imkân sağlanacak” dedi.
TÜBİTAK uydu, füze, radar ve sonar çalışmalarının ardından GİS’i tamamen yerli olanaklarla geliştirdi.
Bakan Ergün, ABD, İsrail, Güney Kore ve Kanada gibi az sayıda ülkenin sahip olduğu GİS’in Türk mühendisleri tarafından geliştirildiğini belirterek şunları kaydetti:
“Bu sistemler milli olmadıkça sızmalara ve müdahalelere karşı kendinizi tam güvende hissetmeniz mümkün değil. Füze, helikopter, uçak yapabilirsiniz, ancak GİS gibi sistemleri milli yapamazsanız kafanızda her zaman kuşku olacaktır. TÜBİTAK dünyada 11 adet bulunan ‘DO-178B’ sertifikalandırılabilir gerçek zamanlı işletim sistemini geliştirmeyi başardı. Dünyadaki 12’nci ürüne sahip olduk.”

Milliyet - Ordu için
TÜB

Real-time operating system wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Real-time_operating_system

List of real-time operating systems wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_real-time_operating_systems

Tubitak started leading the technology.. Great !!!

TÜBİTAK uydu, füze, radar ve sonar çalışmalarının ardından GİS’i tamamen yerli olanaklarla geliştirdi.
Bakan Ergün, ABD, İsrail, Güney Kore ve Kanada gibi az sayıda ülkenin sahip olduğu GİS’in Türk mühendisleri tarafından geliştirildiğini belirterek şunları kaydetti:

Translation?

Translation?

A few countries have capabilities to develop Real-time operating system like USA, Israel, South Korea and Canada. Turkiye is one of them now.

Back
Top Bottom