What's new

ÜIke Yönetimi

Status
Not open for further replies.
İyi de hiçbir zaman gerçekte müslüman olan nüfusu bilemeyeceğiz ki :D Adam ateistim der anketçiye, velakin imanlıdır, yalan söylemek istemiştir. Veya inanıyorum der, fakat gerçekte cemaatçi bir yobazdır ve müslüman değildir. Yani imanın kimde olduğunu zaten bizim bilmemiz mümkün değil. Benim açımdan insanların dinlerini öğrenmeye çalışmak, dipsiz kuyudan taş çıkartmaktan farksız.

İyi de hiçbir zaman gerçekte müslüman olan nüfusu bilemeyeceğiz ki :D Adam ateistim der anketçiye, velakin imanlıdır, yalan söylemek istemiştir. Veya inanıyorum der, fakat gerçekte cemaatçi bir yobazdır ve müslüman değildir. Yani imanın kimde olduğunu zaten bizim bilmemiz mümkün değil. Benim açımdan insanların dinlerini öğrenmeye çalışmak, dipsiz kuyudan taş çıkartmaktan farksız.
Oda doğru, ama sonuçta ülke sistemini değiştirip laikliği kaldırmak istiyorlar oda bir gerçek.

Oda doğru, ama sonuçta ülke sistemini değiştirip laikliği kaldırmak istiyorlar oda bir gerçek.

Bu ülkede laikliği kaldırmak isteyen 3-5 cemaatçi şerefsizden ibaretti. AKP'den cemaati çıkartırsak geriye laikliğe düşman bir unsur kalmaz. Öyle fazla bir kitle yok laikliğe nefret kusan. Allah'a şükür bir Suriye-İran-Suudi Arabistan değiliz :D

Bu ülkede laikliği kaldırmak isteyen 3-5 cemaatçi şerefsizden ibaretti. AKP'den cemaati çıkartırsak geriye laikliğe düşman bir unsur kalmaz. Öyle fazla bir kitle yok laikliğe nefret kusan. Allah'a şükür bir Suriye-İran-Suudi Arabistan değiliz :D
Umarım haklısındır.

@OguzSenturk

BARAJSIZ DAR BÖLGE

Dar bölge sistemine göre ise barajsız seçim sistemi uygulanıyor. Buna göre Türkiye, seçilecek milletvekili sayısı kadar, seçim çevresine ayrılacak ve her bir bölgeden bir milletvekili seçilecek. 2019’da milletvekili sayısı 600 olarak uygulanacağı için, dar bölgeye geçilmesi durumunda Türkiye de 600 seçim çevresine ayrılmış olacak. Seçim çevresini birinci sırada tamamlayan parti adayı veya bağımsız aday milletvekili olmaya hak kazanmış olacak. İngiliz modeli olarak bilenen ve hâlen İngiltere’de uygulanan dar bölge seçim sistemi Türkiye’de ilk kez 1950 -1954-1957 seçimlerinde kullanıldı. Oylar nispi çoğunluk sistemiyle dar bölgeye göre belirlendi. 1960 darbesiyle seçim sistemi de değişti. Nispi temsil sistemi getirildi. 1980 darbesi ile de seçim barajı yüzde 10 olan sistem getirildi.

Bence ihtimaller arasından bu en iyisi, ve senin dediğine yakın gibi.

Diğer ihtimaller bu sistemin korunması ve "daraltılmış bölge sistemi" ki bu berbat bir sistem:

YÜZDE 7 BARAJLI BÖLGE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, tartışmaya açılacak önerilerden ‘yüzde 7 veya yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge’ sistemine sıcak baktığı biliniyor. Bu sistem ile Türkiye’de her seçim bölgesi 5-6 milletvekilinden oluşacak. İller buna göre seçim çevrelerine ayrılacak. Küçük iller ya başka iller ile birleştirecek ya da birkaç milletvekillinin bulunduğu yerler bir bölge sayılacak. Seçim barajının ise bu sistemde yüzde 10’dan yüzde 7’ye veya yüzde 5’e düşürülmesi planlanıyor.

Şuanki sistem bile daraltılmıştan daha iyi bence.

Benim savunduğum şey partisiz dar bölge seçim sistemi, burada yazanlarda ise partiler var ve ben kürtçülerin aday olmasının yasaklanacağına inanmıyorum, umarım yanılıyorumdur. YSK ne iş yapar cidden belli değil, tek görevi oy saymak değil ki koca kurumun.

Lakin bence dar bölge seçim sistemi şuanki sistemden her halükarda daha iyidir, fakat partileri çıkartmadan sorunlar bitmeyecek. Sorunları öteye atmış olacağız. Bu biraz da "yetmez ama evet" zihniyeti, bana saçma geliyor. Yapmışken tam yap bir seferliğine, kaldır partileri, koy dar bölge seçimleri olsun bitsin.

Benim savunduğum şey partisiz dar bölge seçim sistemi, burada yazanlarda ise partiler var ve ben kürtçülerin aday olmasının yasaklanacağına inanmıyorum, umarım yanılıyorumdur. YSK ne iş yapar cidden belli değil, tek görevi oy saymak değil ki koca kurumun.

Lakin bence dar bölge seçim sistemi şuanki sistemden her halükarda daha iyidir, fakat partileri çıkartmadan sorunlar bitmeyecek. Sorunları öteye atmış olacağız. Bu biraz da "yetmez ama evet" zihniyeti, bana saçma geliyor. Yapmışken tam yap bir seferliğine, kaldır partileri, koy dar bölge seçimleri olsun bitsin.

Ne fark varki partilerin olup olmaması arasında? Baraj yok nasıl olsa. Tek adaylı bir partide adayını meclise sokabilir tek vekilli parti olur mecliste.

Ne fark varki partilerin olup olmaması arasında? Baraj yok nasıl olsa. Tek adaylı bir partide adayını meclise sokabilir tek vekilli parti olur mecliste.

İyi de oy pusulasında partinin adı yazacak, adayın değil. Eğer Türk Ulusu, kültürlü, eğitimli, okumayı araştırmayı seven, meraklı bir ulus olsaydı haklı olurdun. Ama değil. Kılıçdaroğlu seçimden önce iki Atatürk nutku atacak, adam PKK'lı olmasına rağmen 60 yaş üstü Kemalist geçinen milfler (Kemalizm ile hiçbir alakaları olmamasına rağmen), KK tarafından kandırılacak ve gidip CHP'ye basacak mührü, haberleri bile olmayacak hangi partinin adayı kim.

Aynı şeyi AKP, MHP ve PKK partileri için de örnekleyebiliriz. Toplumun en fazla %10u gider bakar adaylar kim diye, gerisi partilere abanır.

İyi de oy pusulasında partinin adı yazacak, adayın değil.
Ben onu öyle anlamamıştım.. Emin misin sen öyle olacağından? Ben sanki her bölgede adaylar propagandalarını yapacaklar, seçmende seçimde adayın ismine oy verecek şeklinde anlamıştım ABD deki gibi tıpkı.

Ben onu öyle anlamamıştım.. Emin misin sen öyle olacağından? Ben sanki her bölgede adaylar propagandalarını yapacaklar, seçmende seçimde adayın ismine oy verecek şeklinde anlamıştım ABD deki gibi tıpkı.

Ben yazdığın sistemin ikinci paragrafını baz aldım, Erdoğan onu düşünüyormuş ya. Her bölgede 5-6 milletvekili olacak şekilde ayrılır ise nasıl kişilere verecekler ki? Her partiden 5-6 aday olacak, partiye oy vermek zorunda kalınacak.

Ben yazdığın sistemin ikinci paragrafını baz aldım, Erdoğan onu düşünüyormuş ya. Her bölgede 5-6 milletvekili olacak şekilde ayrılır ise nasıl kişilere verecekler ki? Her partiden 5-6 aday olacak, partiye oy vermek zorunda kalınacak.
E o başka sistem. Hem o sistemde barajda var ben daraltılmış değil dar bölgeden bahsediyorum.

@Dai Toruko

Üstad sen biliyormusun bu sistemlerle ilgili bir şeyler?

E o başka sistem. Hem o sistemde barajda var ben daraltılmış değil dar bölgeden bahsediyorum.

600 mv için 600 seçim bölgesi ayrılır da barajsız olursa, eğer pusulalara mv ismi yazılır da partilere ilişkin hiçbir sembol/renk kullanılmaz ise çok güzel, lakin öyle dahi olsa partilerin ön planda olacağını ve insanların çoğunun adayları tanımamasından müteakip partilere vereceklerini düşünüyorum.

Ben etik olarak da partiye karşıyım, yani pusulada partiye ait hiçbir emare olmasa dahi partilerin olmaması gerektiğini savunuyorum. Parti demek bir parti yönetimi ve disiplin kurulu var demek, bu kurumları eline alırsan bir mv kendi çizginden çıktığı zaman cezalandırabilitenin olması anlamına gelir, bu diktatörlük.

@Dai Toruko

Üstad sen biliyormusun bu sistemlerle ilgili bir şeyler?

Referandum bahane! Referandum sadece emperyalistlere karşı oynanan bir oyun... Bahçeli ve Erdoğan siyaseti yeniden dizayn ediyorlar. Bugün mecliste olan partiler ve siyasilerin bir çoğu emperyalist dayatmalara maruz kalıyorlar. Devlet bu tıkanıklığı açmak için siyaset sahnesine yeni isimleri getiriyor.
Bana göre kısa ve orta vade de Türk Devletinin ne yeni anayasa, ne de başkanlık hedefi var... Sadece zaman kazanıyor, hedef şaşırtıyoruz.
Erdoğan'ın referandum sonrası konuşmasını dikkatli dinlemek gerekiyor. Erdoğan kendisinden sonra gelecek ekibe (veya hazırladığı diyelim) "2019 yılına kadar ciddi çalışsınlar" diyor.

Ciddi çalışması gerekenler kim? CHP mi? Tabii ki değil. MHP? hiç değil. Akşener? Asla alternatif olamaz...

Erdoğan Türk Devletinin beka mücadelesini yürütecek kadroya sinyali verdi... Yakında onları gündemde tutmak, milletin tanımasını kolaylaştırmak için karşısına alacaktır. İki lider siyaseti yeniden dizayn ediyorlar. 2019 yılına gelindiğinde çok farklı isimleri siyasetin ön perdesinde izleyeceğiz. İki lider emperyal planı bozmak için büyük bir oyun oynuyor. Bağımsızlığa yüründüğü an da kendi anayasamızı yaparız. Bu kadar dayatmanın olduğu zamanda anayasa olmaz... Sandıktan çıkan sonuç zaten onu gösteriyor.

Kazanan devletimiz olacak. Benim bundan hiç şüphem yok.

Bahçeli ve Erdoğan siyaseti yeniden dizayn ediyorlar.
Bunun olması için sistemi değiştirmek gerekmiyor mu?

Devlet bu tıkanıklığı açmak için siyaset sahnesine yeni isimleri getiriyor.
Örneğin? Ve devletten kastın AKP hükümeti, değil mi?

Bana göre kısa ve orta vade de Türk Devletinin ne yeni anayasa, ne de başkanlık hedefi var...
Tamamda başkanlık geldi bile..

2019 yılına gelindiğinde çok farklı isimleri siyasetin ön perdesinde izleyeceğiz.
Zaten tanınan isimler var mı?

@HAKIKAT Senin var mı bilgin bunlarla ilgili?

Status
Not open for further replies.

Pakistan Affairs Latest Posts

Back
Top Bottom