What's new

Turkish Artillery Projects

T-SaGe

FULL MEMBER
Feb 25, 2021
710
2
1,377
Country
Turkey
Electric-Diesel Hybrid FIRTINA Howitzer project from MKEK
resim_2021-03-20_165234.png

The Machinery and Chemical Industry Corporation (MKEK) started a project for the hybrid configuration of the FIRTINA Howitzer, which is the most effective fire support vehicle used by the Turkish Armed Forces for many years.

With the "E-FIRTINA" project initiated by the Machinery and Chemical Industry Corporation, it is aimed to develop a hybrid drive configuration of the T-155 FIRTINA Self-Propelled Howitzer System. According to the information obtained, E-FIRTINA will have 1300 horsepower, can be quickly recharged in 4 hours, and can reach 30 km/hour speed under six seconds.

T-155 FIRTINA Howitzer, which have been produced approximately 280 so far, are followed by FIRTINA-II orders, which are planned to be produced 140 units in the first phase. With the E-FIRTINA, MKEK continues to deepen its expertise in the manufacture of self-propelled howitzers.

FIRTINA-II

BordoEnes

SENIOR MEMBER
Apr 29, 2011
3,699
0
5,031
Country
Turkey
If existing Panthers are installed on these vehicles then it would be a worthwhile addition to our armed forces, other then that its a poor man's SPHW.

@LegionnairE Abi nasilsin seni ozledik. Burda napiyon kendi basina, bizim yeni foruma gel :)

LegionnairE

BANNED
Apr 18, 2010
4,959
-1
5,175
Country
Turkey
If existing Panthers are installed on these vehicles then it would be a worthwhile addition to our armed forces, other then that its a poor man's SPHW.

@LegionnairE Abi nasilsin seni ozledik. Burda napiyon kendi basina, bizim yeni foruma gel :)
İyiyim, teşekkür ederim. Öylesine bakınıyordum. Afganistan konusu ilginç, NATO çekiliyor, Türkiye çekilmek istemiyor. Önümüzdeki birkaç ay bu ülkenin geleceği açısından çok önemli olacak.

Burası baya tımarhaneye dönmüştü en son. Yeni forumdan haberim yok.

BordoEnes

SENIOR MEMBER
Apr 29, 2011
3,699
0
5,031
Country
Turkey
İyiyim, teşekkür ederim. Öylesine bakınıyordum. Afganistan konusu ilginç, NATO çekiliyor, Türkiye çekilmek istemiyor. Önümüzdeki birkaç ay bu ülkenin geleceği açısından çok önemli olacak.

Burası baya tımarhaneye dönmüştü en son. Yeni forumdan haberim yok.
Yeah this is one very volatile situation in Turkey, especially considering the state of our internal affairs, particularly our currency crisis.

Abi bizim yeni forum var adi Defence hub nokta live. Bir kac arkadaslar, Cabatli, Combatmaster ve anmdt filan kendi forum yaptilar. O forumin isimi vermek ve soylemek yasaktir, cabuk gel abi seni bekliyoruz.

LegionnairE

BANNED
Apr 18, 2010
4,959
-1
5,175
Country
Turkey
Yeah this is one very volatile situation in Turkey, especially considering the state of our internal affairs, particularly our currency crisis.
Dostum iyi güzel, gerçekten çok düşüncelisin ama benim yazı yazdığım sitenin Türkiye merkezli olması şu mevcut durumda sıkıntı. Biliyorsun herşeye dava açıyorlar ve çok fazla uğraşmak gerekiyor.

Buraya da çok güvenmiyorum esasında ama... 2023 den sonra bakalım, iktidar değişirse gelirim.

Yoksa Türkiye merkezli değil mi? Combat Master ABD de yaşıyordu değil mi?

Last edited:

gmres

FULL MEMBER

New Recruit

Oct 16, 2020
34
0
24
Country
Netherlands
Dostum iyi güzel, gerçekten çok düşüncelisin ama benim yazı yazdığım sitenin Türkiye merkezli olması şu mevcut durumda sıkıntı. Biliyorsun herşeye dava açıyorlar ve çok fazla uğraşmak gerekiyor.

Buraya da çok güvenmiyorum esasında ama... 2023 den sonra bakalım, iktidar değişirse gelirim.

Yoksa Türkiye merkezli değil mi? Combat Master ABD de yaşıyordu değil mi?
Degil degil yurtdisi merkez. Rahat rahat konusuluyor.

Turkish Kaplan artillery missiles exported to Bangladesh. Was seen while being transferred.

Users Who Are Viewing This Thread (Total: 1, Members: 0, Guests: 1)

Top Bottom