What's new

The end of the deal, hopes, delusions and treasons

روایت کریمی‌قدوسی از جلسه کمیسیون امنیت ملی
ظریف: اشتباه کردم به حرف کری اعتماد کردم و مسئولیت آن را می‌پذیرم

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/...-حرف-کری-اعتماد-کردم-و-مسئولیت-آن-را-می‌پذیرم

یکی از دوستانی که الان بن هست ازم خواست این خبر رو
بذارم

آب رفته به جوی بر نمی گرده ،

یادمه زمان تصویب برجام من که کارم کامپیوتر و فقط قرارداد کاری بستم با خوندن برجام داشتم از شدت ناراحتی سکته می کردم ، مکه می شه این همه امتیاز داد بدون هیچ تعهدی ؟!

این آقای ظریف اکه می خواست مبل های کهنه خونه خودش رو هم بفروشه تا پول نقد یا تضمین درست و حسابی نگیزه حاضر به معامله نمیشه ولی آینده و حیثیت یک کشور رو عین آب خوردن فروخت ....

البته نوه های این اقا متولد آمریکا محسوب می شند و شهروند آمریکا

آب رفته به جوی بر نمی گرده ،

یادمه زمان تصویب برجام من که کارم کامپیوتر و فقط قرارداد کاری بستم با خوندن برجام داشتم از شدت ناراحتی سکته می کردم ، مکه می شه این همه امتیاز داد بدون هیچ تعهدی ؟!

این آقای ظریف اکه می خواست مبل های کهنه خونه خودش رو هم بفروشه تا پول نقد یا تضمین درست و حسابی نگیزه حاضر به معامله نمیشه ولی آینده و حیثیت یک کشور رو عین آب خوردن فروخت ....

البته نوه های این اقا متولد آمریکا محسوب می شند و شهروند آمریکا
نمیدونم چی بگم. من الآن سه ساله ناراحتم. خدا هر چی منافق و وطن فروش رو لعنت کنه.

سه تا دشمن اصلی ایران: هاشمی، حسن فریدون ( تا حدی) و ظریف

نمیدونم چی بگم. من الآن سه ساله ناراحتم. خدا هر چی منافق و وطن فروش رو لعنت کنه.

سه تا دشمن اصلی ایران: هاشمی، حسن فریدون ( تا حدی) و ظریف

این ها اوایل خوب بودن ، ولی حقوق های نجومی و مراقبت نکردن ها باعث شد که ...
تا زمان امام ، امام صراحت داشتن و جلوی مسئولین رو مستقیم می گرفتن ولی بعد از امام ، « مصلحت اندیشی شد » و همیشه « به فکر آبروی نظام بودن » که باعث گسترش فساد شد ....
اینکه حداقل چهل میلیون نفر به خاطر فساد آقایون به خفت و خواری بیافتند و هزاران زن و دختر به فحشاء وادار بشوند جوانها به خاطر بی پولی دزد و مجرم و مواد فروش بشوند ، آبروی نظام رو به خطر نمی اندازه ولی زمانی که به فاش کردن اسم مفسیدن اقتصادی می رسه ... همه مسئولین به فکر « آبروی نظام » و « آبروی مسلمان» می شوند .

اگه این افراد ذره ای به خدا و پیغمبر و معاد اعتقاد داشتند ، حاضر نمی شدند سرمایه ملی این همه آدم رو چپاول کنند ...

در حالی که تورم ما 50 درصده و توی همین 6 ماه ارزش پول ملی 20 درصد کم شده ، قراره افزایش حقوق های کارگران ( حالا از من برنامه نویس بگیر تا کارگر ساختمانی ، طبق قانون برده داری جمهوری اسلامی که به نام قانون کار شناخته می شه ) افزایش حقوق 10 درصدی باشه ....
یعنی سر حقوق 800 هزارتومن ، 80 هزارتومن افزوده می شه و از اون سمت در خفا حداقل قیمت آب و برق و گاز قراره علاوه بر افزایش 30 درصدی قیمت امسال ، سال آینده هم به فوب خلیج فارس نزدیک بشه ...

مالیات بر ارزش افزوده هم که می گیرند ....

این حرامخواری باعث شد که ما به این بدبختی برسیم که مجبور بشیم یک چیزی مثل برجام رو امضاء کنیم ...

___

این هم متن سخنان تائید شده ی ظریف من باب برجام :

متن مکتوب اظهارات ظریف به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اظهارات و توضیحات وزیر وزیر امورخارجه در کمیسیون امنتی ملی در ۲۸ آذر ۹۵ در موضوع نقض برجام

در قضیه برجام خب ما اینجا غیررسمی حرفهای خصوصی تر را بزنیم. غیررسمی که نمی گی که (خطاب به سخنگوی کمیسیون امنیت) . در ابتدای مذاکرات برجام استراتژی برای خودمان تعریف کردیم به آقا هم گفتیم.

استراتژی را تعریف کردیم که اگر برجام قرار باشد برود به مجلس نمایندگان آمریکا ، هیچ وقت تصویب نخواهدشد و به خاطر اینکه مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار آقای نتانیاهو است .
عرض کنم به حضورتان ما تصمیم گرفتیم برجام از طرف آمریکا با دستور رئیس جمهور آمریکا اجرا شود به همین دلیل هم توی برجام تا هشت سال دیگر یا تا هر وقت دیگر که جمع بندی کلی آژانس انجام شود و اعلام کنند آن وقت که همه محدودیت ها برداشته می شود. ما پروتکل الحاقی را بیاوریم مجلس خودمان. آنها هم ببرند کنگره .

لذا ما بر این اساس مذاکره کردیم مذاکره ما این بود که کنگره را درگیر مذاکره نکنیم. نقشی که کنگره داشته باشد نقش حاشیه ای باشد... توی مذاکراتی که همکاران ما داشتند بحثی مطرح شد که سال ۲۰۱۶ قانون ایسا تمام می شود ما با این می خواهیم چه کار کنیم. (این حرفهایی که می زنیم بیرون گفتنی نیست برای خودمان هست). همه این بحث ها حدود دو سال رفت و آمد می شود. دو روزه تمام نشده بعضی از بحث ها قبل از توافق ژنو بود بعضی از بحث ها از روی که توافق ژنو تمام شد شروع شد به رفت و آمد.

توی این بحثهایی که همکاران ما با هیئت آمریکایی داشته همکاران ما به هیئت آمریکایی گفتند که تمدید این (قانون ایسا) خلاف برجام است چون می شود تحریم جدید، هیئت آمریکایی هم مخالفت کرد.

یعنی خانم شرمن گفت تمدید ایسا خلاف برجام نیست با شما توافق داشتیم که کنگره را جدا کنیم. استراتژی تغییر کرده؟ دولت موظف باشد ایسا را اجرا نکند. بعد از اینکه تصویب هم بکنند اجراء نمی کنیم. گفتم نه- همکاران سختگیری کردند تا رسید به جلسه من و آقای کری توی جلسه من هم اصرار کردم که اگر کنگره ایسا را تصویب کند خلاف برجام است. آقای کری هم گفت من با حرف فلانی موافقم.

خانم شرمن گفت من با این نظر مخالفم آقای کری استدلال کرد. گفت من نظر فلانی را قبول دارم. خانم شرمن گفت خوب رئیس ایشان است و مجبوریم ما بپذیریم .

این شد مبنای اینکه تمدید ایسا (توی متن نیامد) می خواستیم توی متن بیاید توافق کردیم توی متن بیاید ولی آنها استدلال کردن اگر توی متن بیاید کنگره مخالفت می کند. انصافا آقای کری هم تا چهارشنبه به وقت خودشان روی حرف خودشان وایستادند. این توی دوران بعد از برجام بحث می کردیم تذکر می دادیم حال می گم ما چه کردیم. من توی نامه ای که سپتامبر برای خانم موگرینی نوشتم. نوشتم که این کار نباید بشود، به سازما ملل هم نوشتم قوانین که تمام می شود، تمدیدش نقض برجام است. در صورتی که توی متن برجام نیست ها. این برداشت ماست.

بر اساس توافقی که با آقای کری کردیم و من الان دارم عرض می کنم بیرون نمی گم. ولی خدمت شما میگم من اشتباه کردم بر اساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی.

من این را می پذیرم من اشتباه کردم .عرض کنم به خدمتتان ولی ما اینکار را کردیم، گفتم در طول اجرای برجام هر دفعه ما می گفتیم. اعضای تیم آمریکایی محکم می گفتند این مخالف برجام نیست. می کشاندیم به آقای کری. آقای کری و آقای مونیز می گفتند ما روشهایی داریم در کنگره در سنا که مانع می شویم از تصویب در سنا. همانطوری که قانون بویینگ را تصویب نکردند در سنا. تا دوشنبه ای که سه شنبه اش انتخابات ریاست جمهوری بود.

در جلسه ای که آقای دکتر صالحی با آقای مونیز داشت آقای دکتر عراقچی هم بود آقای تخت روانچی نبود. تیم آمریکایی هم آقای استیومن بود. آقای مونیز گفت اگر برود سنا ما روشهایی داریم که جلویش را بگیریم. آقای استیومن گفته بود که چون توی مجلس چهارصد به یک تصویب شده بود که یعنی خیلی اکثریت بالایی بود که می دانید که وتوی رئیس جمهور با دو سوم رای نمایندگان می شکند به شرطی که هر دو مجلس دو سوم رای بدهند. گفته بود که اگر حالا ما وتو بکنیم که وتویمان رد بشود چی می شود؟

این سئوال را کرده بود یعنی تا آن وقت هم خودشان قانع بودند که تعهد کلامی کرده بودند توی جلسه. گفتم تعهد متنی نیست... خوب اینها توقع این انتخابات را نداشتند که انتظار داشتند که سنا را بدست بیاورند که توی سنا هم برد داشتند چهارتا به بالا جمهوری خواهان را به دو تا تبدیل کنند. هم توقع داشتند که رئیس جمهور را ببرند. اتفاقی که افتاد که آقای ترامپ برد. اینها با یک معضلی مواجه شدند که ما خودمان. من خودم توی جلسه وزارت خارجه گفتم اینها الان ترجیح شان این می شود که سنا تصویب بگیرند. دوما اینکه آن را بلااثر کند چون ...؟

تصویب کرده مجلس سنا هم خیلی مقررات تند و تیزی دارد. آن هم که تصویب بکند. آقای ترامپ هم امضا کند کسی هم بلااثرش نکند. توی روزهای اول ریاست جمهوری ترامپ هم که این قدر شعار داده نمی آید که بلااثری بدهد. لذا قانون می شود و لذا برجام نقض می شود. لذا نقض بیّن و قطعی برجام است بر اساس خود برجام. گفتم توی تحلیلی که خودمان کردیم گفتم واسه اینکه خودمان به رئیس جمهوری نوشتیم الان احتمالا موقعیت شان عوض می شود و همین طور هم شد. گفتم آقای اوباما بر اساس شرایطی که پیش آمده ریل گذاری کرده که چهار پنج ماه بتواند برجام را زمان آقای ترامپ ضرورتی نداشته باشد که کاری بکند که نقض برجام بشود، می تواند کاری بکند که برجام را به هم بزند.

وی نیاز ندارد که اقدام مثبتی در جهت اجرای برجام بکند. قرارشان چیه. قرارشان اینه که یعنی قرارشان این بوده . ولی ما یک ذره عوض اش کردیم که قرارشان این بود که روز ۱۹ ژانویه که آخرین فرصت اینها که اوباما سرکار هست همه قوانین را بلااثر کنید یعنی این بلااثر کردن ها یعنی اثرش ۱۲۰ روز است بعضی هاش ۱۸۰ روز است.

یعنی می خواست آقای اوباما مطمئن شود که ۱۲۰ روز بعد از خودش. بعد از ۱۸۰ روز بعد از خودش آقای ترامپ مجبور نباشد اقدامی انجام بدهد که برجام را نقض کند.

می تواند اقدامی بکند که نقض کند ولی الان یعنی یک فعل است یک ترک فعل. یعنی الان باید یک فعلی انجام بدهد که برجام را نقض کند. آن وقت با ترک فعل هم می توانست با ترک فعل هم برجام را نقض کند. این را اوباما کرد و ما هم توی بررسی هایمان رسیدیم و آمریکایی ها توی مذاکره توی جلسه هم گفتند. هم توی صحبتی که آقای کری با من کرد ولی آقای کری توی صحبت هایی که توی دولت وایستاد گفت باید وتو بکند من تعهد کردم. هم رفت کنگره گفت. رفت توی سنا گفت تصویب این قانون بدرد ما نمی خورد. نیازی نیست.

اما قصدشان این بود که اینکار را انجام بدهند یعنی من فکر می کنم آقای اوباما اینجا گفت آقای کری تو قول داده ای داده باش. ما می خواهیم برنامه ای بریزیم که برجام لااقل ابتدا توسط آمریکا نقض نشود. طراحی که کردند این بود. فشاری که ما آوردیم خوب فشار آوردیم که این نقض است. فشار دومی که آوردیم اینه که ما کاری نداریم که لغو اثری است که شما کردید. تا کی امتداد دارد. چون اینها ممکن است یکماه پیش آثار تحریم ها را لغو کرده باشند. به اصلاح برجام اجرایش را متوقف کرده باشند لذا می توانند تا ۱۹ ژانویه صبر کنند آقای کری گفت با فشار ما روز پنج شنبه یکبار دیگر اجرایش را متوقف کرد.

یکبار هم روز ۱۹ ژانویه خواهد کرد. یعنی اینکاری که کرد.

گفت یکبار دیگر، شرایط تغییر نکرده، تا آخر شب هم با من تلفنی صحبت می کرد بعد ۵ شنبه زنگ زد آقای کری زنگ زد که ساعت هفت صبح ما بود و ساعت ۱۲ شب آنها، گفت من می خواهم آقای اوباما را وادار کنم که امضاء نکند شما چه تضمینی می دهی گفتم من هیچ تعهدی نمی دهم اینجا ساعت هفت صبح است. تعطیلی است من هیچ تعهدی نمی توانم بدهم. حالا موضوع پیش ران مطرح شده بود آنها می دانند برخلاف برجام نیست. پیشران به شرطی که سوختنش زیر ۳.۵ باشد مغایرت با برجام ندارد ولی نگران کارهای دیگری بودند که ما می توانیم انجام بدهیم. می خواست قول بگیرد که ما کاری نمی کنیم گفتم من قول میدم من تصمیم گیر نیستم. می توانیم پیشنهاد کنم. به شما بگویم قصد ما شکستن برجام نیست. واقعا آخرین تلفنی که به من زد ۸:۲۵ دقیقه بود که ۸:۵۰ ما می شود و ۱۲ واشنگتن که آقای اوباما باید یا امضاء می کرد یا امضاء نکرده رد می کرد می دانید که آخرین موردی که رئیس جمهور قانونی را امضاء نکرده برود به آرشیو ملی و قانون شود ما سال ۱۹۹۵ بوده یعنی بیست و یکسال پیش و بعد از آن همه قوانین را یا وتو کرده یا امضاء کرده وتو اگر می کرد خوب می رفت توی مجلس یا وتویش نقض می شد و این از نظر ما خوب بود به تعهدش بیشتر عمل می کرد ولی از نظر خودشان ادعا می کردند که توافقی را که با کنگره کرده اند که وتو نکند در واقع یک خط مصوبه بود در صورتیکه مصوبات گذشته طول و درازی بود که به دولت اجازه داده بود آن قانون اجرا شود.

این قضیه ماوقع واقعی بحث تمدید تحریم هاست یعنی که ما با یک صحبتی که با آقای کری کردیم بر اساس صحبتی که با آقای کری کردیم و قولی که آقای کری داد ما آمدیم یک موضع علنی گرفتیم .من اشتباه کردم. در این، رسما ما نمی بایستی بر اساس حرف این بابا (کری) می کردیم ما باید بر اساس همان استراتژیی که تعیین کرده بودیم که باید کنگره را حذف می کردیم در ۸ سال اول، بر اساس آن عمل می کردیم من هیچ اجباری هم نداشتم.

چون موضوع ایسا یک موضوع داخلی هم نبود چون قول گرفته ایم چون آقا هم گفته بودند لذا اقداماتی که کردیم تو این حوزه بود.

من قرار بود یک جلسه سخنرانی مشترک با کری توی ایتالیا داشته باشیم. من سفر خودم را لغو کردم و نرفتم و به آقای کری هم نوشتم که شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.

آقای عراقچی رفت توی جلسه. آقای کری آمد نیم ساعت برای آقای عراقچی توضیح داد.

......................

متن پیاده شده از نوار موجود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

با حضور نمایندگان عضو کمیسیون و وزیر محترم امور خارجه و معاونین ایشان

با موضوع بررسی بودجه سال 1396

http://alef.ir/vdcjvoexauqe8yz.fsfu.html?428017

این مردک ( ظریف ) فکر کرده آمریکا هم ایرانه که مجلسش ( کنگره ) فقط *** *** و دولتش می تونه کاری بدون اجازه ی کنگره انجام بده و به خیال خودش استراتژی ریخته ... .مردک تو 40 ساله تو آمریکایی و نمی دونی که توی آمریکا قانون حاکمه و اوباما و کری نمی تونند خلاف قاون تصمیمی بگیرند !؟

همین استراتژی ( حماقتی و یا خیانتی که داره حماقت نشون می ده ) که ظریف بر اساسش مذاکره کرد ، برای افتضاح بودن برجام کافی هست ...

Last edited:
عصبانیت باعث می شه جمله بندی حرف هام ، بد بشه ...

دوستان عزیز شرکتها و ارگان هایی که تحریم ها رو دور می زدند توسط دولت روحانی تحریم شدند:
به خصوص شرکت ها و دانشگاههای که با صنایع نظامی مرتبط بودند

خودتحریمی چه بلایی بر سر اقتصاد ایران می‌آورد؟/ 170شرکت و ارگان ایرانی در فهرست تحریم +اسامی
برای اجرای توافق FATF، بانک‌های ایرانی حق همکاری با هیچ‌ یک از مراکزی که از سوی دولت آمریکا تحریم شده‌اند را ندارند و از سوی دیگر بیش از 170 شرکت بزرگ و ارگان دولتی ایرانی در لیست تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار گرفته‌اند.
1837200_472.jpg
به گزارش مشرق، اخیرا ایران توافقاتی را برای اجرای یک ساله FATF یا به زبان ساده گروه ویژه اقدام مالی صورت داده است و به احتمال زیاد طی روزهای آینده شاهد آغاز اجرای این توافق باشیم.

این گروه ویژه به بهانه جلوگیری از تأمین مالی تروریسم و پولشویی سازمان‌های تبهکار و درگیر در قاچاق مواد مخدر تشکیل شد،اما در اصل تا کنون برای بستن دسترسی سازمان‌ها، شرکت‌ها، و ارگان هایی که در مسیری مخالف با سیاست های آمریکا قدم بر می دارند مورد استفاده قرار گرفته است.

بر اساس این توافق، بانک‌های عضو این گروه ویژه باید مبدا و مقصد تمام پولهای ورودی و خروجی حساب های خود را برای این گروه ویژه افشا کنند و به طور کلی کشور ملزم به ارائه تمام اطلاعات مالی خود به کارگروه ویژه خواهد شد تا این کار گروه با بررسی تمام اطلاعات موجود از هر گونه به اصطلاح تأمین مالی تروریسم یا پولشویی احتمالی جلوگیری کنند.

در اولین اقدام دو بانک سپه و ملت، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا را که هیچ نقشی در ناآرامی های منطقه ندارد تحریم کرده‌اند.

نکته قابل تأمل این است که قرارگاه خاتم ارتباطی با نهادهای به اعتقاد غرب تروریستی نداشته و تنها به دلیل وابستگی به سپاه پاسداران به خواست آمریکا و به دستور FATF از سوی بانک های مذکور مورد تحریم قرار گرفته است.

نکته مهم در این زمینه این است که نام بیش از 170 شرکت بزرگ و نهاد دولتی ایرانی در لیست بلندبالای تحریم های SDN آمریکا که از سوی دولت این کشور ارائه شده‌اند به چشم می خورد که بر همین اساس احتمالا در آینده شاهد تحریم همه یا تعداد زیادی از این نهادها و شرکت ها از سوی بانک‌های داخلی خواهیم بود.

از سوی دیگر این شرکت‌ها و نهادها در اقتصاد ایران نقش قابل توجهی را ایفا می‌کنند و در صورت ادامه روند خودتحریمی که از سوی بانک های ایرانی در پیش گرفته شده است، این سوال مطرح خواهد شد که با قطع ارتباط نهادهای اقتصادی با بانک‌ها چه بلایی بر سر اقتصاد ایران خواهد آمد.

بر اساس این توافق، ایران باید اطلاعات مالی خود را به مرکز FATF ارسال کرده تا آنها راه‌های مبارزه با پولشویی و ... را تشخیص داده و برای جلوگیری از هر گونه همکاری احتمالی با سازمان ها و شرکت های تحت تحریم، راهکار ارائه کند.

در ادامه لیست مهمترین شرکت ها و نهادهای دولتی ایران که از سوی دولت آمریکا تحریم شده ارائه شده است که تعداد آنها در فهرست SDN بیش از 170 نهاد و شرکت و و برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است، فهرستی که در آنها نهادهای بسیار مهم اقتصادی، علمی و امنیتی قرار دارند و تعهدات FATF را باید مساوی با توقف آنها ارزیابی کرد:

بانک صادرات ایران

شرکت صنعتی هفتم تیر

گروه موشکی کروز

شرکت ABYSSEC

مرکز فناوری ارتباطات و اطلاعات پیشرفته دانشگاه شریف

شرکت تحقیقات سیستم‌های پیشرفته گروه پیشرو

سازمان صنایع هوا فضا

سپاه پاسداران

بنیاد شهید

شرکت تولیدی آلومینات

گروه مهمات‌سازی ایران

شرکت صنایع امین

شرکت امن افزار

شرکت اندیشه زلال

بانک انصار

شرکت قطعات آلومینیومی سهند ماشین سازی اردلان

شرکت رنگ ارفح

شرکت آریا نیکان

گروه صنعتی آرمامنت

دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله

شرکت بردیا تجارت جاوید

بسیج

شرکت بازرگانی بهینه

شرکت تجاری بهنام شهریاری

شرکت کیانیرو

بنیاد تعاون سپاه

شرکت کاروانا

هواپیمایی کاسپین

مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته

گروه صنایع شیمیایی

کمیته تعیین مصادیق مجرمانه

مرکز جرایم سایبری

دانشگاه صنعتی مالک اشتر

شرکت داتک تلکام

شرکت صنایع دریایی عمیق

سازمان صنایع دفاعی

آزمایشگاه‌ رسانه‌های دیجیتال دانشگاه شریف

شرکت بین‌المللی دوستان

شرکت فناوری نرم‌افزاری دوران

شرکت صنایع قطعات الکترونیک

دانشگاه جامع امام حسین

شرکت ارتباط گستر نوین

شرکت ارتباط اقتصاد مُنیر

شرکت عیواض تکنیک

مؤسسه فاطر

شرکت صنایع فجر

شرکت فن پردازان

شرکت صنایع فراساخت

شرکت فراتک

شرکت فرایند تکنیک

شرکت تاید واتر

قرارگاه قائم

مؤسسه طاها-قرارگاه سازندگی کربلا

شرکت صنایع هوایی قدس

شرکت هارا

شرکت هواپیماسازی ایران

شرکت بازرگانی حسینی نژاد

شرکت صنایع مخابرات ایران

شرکت ماشین‌سازی فجر

شرکت مهندسی مشاوران ایمن‌سازان

شرکت ایز ایران

سازمان صنایع هوایی

شرکت فناوری سانترفیوژ ایران

شرکت ابزار برشی ایران

شرکت صاایران

شرکت کشتیرانی صدرا

شرکت ایران پویا

سازمان تنظیم مقررات

وزارت اطلاعات

صدا و سیما

شرکت جاودان مهر طوس

شرکت صنایع جوزا

شرکت کالای الکترونیک ایران

شرکت ابزار برش کاوه

شرکت مهمات سازی خراسان

صنایع شهید بابایی

هواپیمایی ماهان

بانک مهر

شرکت مشاور صنعت

هواپیمایی معراج

وزارت دفاع

شرکت ماشین‌سازی میزان

مجتمع صنعتی اجزاء دقیق

شرکت پویا کنترل

شرکت نوید کامپوزیت

شرکت نگین پرتو

شرکت مهندسی افق صابرین

شرکت عمران ساحل

شرکت صنایع شیمیایی پارا

شرکت صنایع شیمیایی پارچین

شرکت پرتو صنعت

شرکت پارس آمایش صنعت کیش

شرکت پایا پرتو

شرکت شیمیایی پنتانه

شرکت پرگاز آریامولد

شرکت راه ساحل

مؤسسه راهساز

شرکت واردات و صادرات سد

شرکت تجهیزات ایمنی

گروه صنعتی ثامن‌الائمه

شرکت سازه مرکب

شرکت سپانیر

صنایع شهید موحد

شرکت شتابگامان

شرکت صنایع الکترونیکی شیراز

شرکت سیماتک

شرکت تقطیران کاشان

شرکت باتری نیرو

نیروی انتظامی

شرکت صنایع دریایی ایران

تحریم بخش نفتی سپاه که در زمان تحریم فازهای پارس جنوبی و پالایشگاههای ایران رو زنده نگه داشته بودند کلید خورد :
خودتحریمی نهادهای انقلابی ادامه دارد؛
دولت، شرکت‌های تحریم‌شده را از حضور در قراردادهای جدید نفتی محروم کرد + سند
در ادامه اقدامات خودتحریمی دولت براساس تحریم‌های بین‌المللی، هیئت وزیران در مصوبه‌ای حضور شرکت‌های داخلی که همچنان در لیست تحریم‌ها قرار دارند را در قراردادهای جدید نفتی، ممنوع اعلام کرد.
1841857_135.jpg
سرویس اقتصاد مشرق - ایرادات اساسی قراردادهای نفتی و طفره دولت از رفع این ایرادات، در ماه‌های اخیر یکی از مسائل روز کشورمان بوده است.
دولت تاکنون دو مرتبه مصوبه قراردادهای نفتی را اصلاح کرده یک بار در 13 مردادماه و یک بار هم در 7 شهریور که با وجود این، بررسی‌ها نشان می‌دهد از 15 مورد ایرادی که رهبر معظم انقلاب دستور رفع آنها را داده بودند، هنوز 8 مورد پابرجا است و دولت از اصلاح آنها طفره رفته است.

برخلاف تصور رایج، هیئت دولت در مردادماه صرفا یک مصوبه درباره مدل جدید قراردادهای نفتی نداشته است بلکه در کنار مصوبه اصلی و 15 ماده ای با عنوان «شرایط عمومی‌، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز» که اصلاح شده مصوبه 8 مهرماه 94 دولت است؛ مصوبه دومی هم با عنوان «نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی در تصویب‌نامه مربوط به شرایط عمومی،‌ ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز» وجود داشته که 5 ماده داشت.

این مصوبه اول شهریورماه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی ابلاغ شد.

در تاریخ 7 شهریورماه دولت که تحت فشار مجلس و منتقدان برای رفع ایرادات قراردادها بود، این مصوبه را هم در کنار مصوبه اصلی قراردادهای نفتی اصلاح و 4 بند جدید به آن اضافه کرد.

در حالی که انتظار می‌رفت اصلاحیه‌های این مصوبه نیز در راستای اجرای دستورات رهبری برای رفع ایرادات مصوبات قبلی باشد، ماده‌ای به عنوان ماده 9 به این مصوبه اضافه شده که هیچ ربطی به ایرادات ابلاغ‌شده از سوی رهبری ندارد و ضمنا محتوای بسیار خطرناکی دارد.

ماده 9 این مصوبه می‌گوید: در تدوین قراردادها باید بندهای (14) و (15) اجرایی قطعنامه شماره 2231 و بند (37) برجام رعایت شود.

1841852_603.jpg

مطمئنا برای همه افرادی که اصلاح ایرادات قراردادهای نفتی را پیگیری می‌کردند این سوال پیش آمده که این ماده که به برجام و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل اشاره دارد، چه ارتباطی با ایرادات اعلام‌شده قراردادهای نفتی دارد؟

واقعیت این است که ماده مذکور هیچ ربطی به ایراداتی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده و دستور اصلاح آنها را داده‌اند، ندارد و هدف کاملا متفاوتی را دنبال می‌کند.

بندهای ۱۴ و ۱۵ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و بند ۳۷ برجام درباره مکانیسم ماشه و تهدید به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در صورت بروز مشکل در اجرای برجام است. این مواد تصریح می‌کنند که در صورت بازگشت تحریم‌ها، این روند عطف به ما سبق نمی‌شود؛ مگر در مورد قراردادهایی که شرکت‌ها و نهادهای تحریم‌شده ایرانی در آن قراردادها به طور مستقیم حضور داشته یا به طور غیرمستقیم نفع برده باشند.

این مواد تصریح دارند که هیچ یک از همکاری‌های اقتصادی خارجی با ایران نباید منجر به منفعت افراد و نهادهای باقی مانده در لیست تحریم ثانویه آمریکا (SDN) شود. به عبارت دیگر، نباید به نهادهایی مانند قرارگاه خاتم الانبیا (ص) که همچنان در این لیست قرار دارند، سودی برسد.

همانطور که ذکر شد به طور خلاصه منظور از رعایت بندهای (14) و (15) اجرایی قطعنامه شماره 2231 و بند (37) برجام این است که در قراردادهای جدید نفتی بحث عدم ذی‌نفع بودن افراد و نهادهای باقی‌مانده در لیست تحریم رعایت شود. در این ماده قید شده است که قراردادها باید در چارچوب مقررات برجام باشد، یعنی نباید به صورت غیرمستقیم هم نهادهای تحریمی طرف حساب باشند.

با این مصوبه دولت، نهادها و شرکت‌های داخلی که در لیست تحریم آمریکا قرار دارند و همینطور تمامی شرکت‌های وابسته به آنها حق حضور در قراردادهای جدید نفتی به عنوان شریک یا همکار شرکت نفتی خارجی را ندارند.

اضافه شدن زیرکانه ماده 9 به مصوبه اصلاحی دولت، نشان از یک سناریوی رندانه برای خودتحریمی شرکت‌ها و نهادهای داخلی در قراردادهای جدید نفتی دارد از سوی دولت و وزارت نفت است.

برای درک بهتر از این سناریو باید کمی به عقب برگشت و وعده‌هایی که همیشه مسئولان وزارت نفت درباره نحوه انتقال فناوری با قراردادهای جدید نفتی می‌دادند، را مرور کرد.

مسئولان وزارت نفت همواره برای قانع کردن منتقدان قراردادهای جدید نفتی می‌گفتند که در مدل جدید قراردادی صنعت نفت ایران بر انتقال و ارتقای فناوری در حوزه عملیات بالادستی نفت و اجرای طرحهای بزرگ و توانمندسازی شرکتهای ایرانی برای اجرای پروژه های بزرگ داخلی و نیز حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی تاکید شده و به این منظور، در هر قرارداد بر حسب شرایط، شرکتهای صاحب صلاحیت ایرانی با تایید کارفرما، به عنوان شریک شرکت یا شرکتهای معتبر نفتی خارجی حضور خواهند داشت و با حضور در فرآیند اجرای قرارداد، امکان انتقال و توسعه دانش فنی و مهارتهای مدیریتی و مهندسی مخزن به آنها میسر می شود.

در همین راستا هم تیرماه امسال وزارت نفت لیست 8 شرکت صاحب صلاحیت ایرانی برای مشارکت با شرکت‌های خارجی در قراردادهای جدید نفتی را اعلام کرد که در این لیست نام قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا) هم به چشم می‌خورد. انتشار این لیست شاید مایه کمی امیدواری شد که وزارت نفت واقعا قصد دارد در قراردادهای جدید نفتی، انتقال فناوری به شرکت‌های داخلی را عملیاتی کند.

اما اکنون با ماده 9 که دولت به مصوبه نحوه نظارت بر قراردادهای نفتی الحاق کرده، نهادهای داخلی که در لیست تحریم غربی‌ها قرار دارند همچون قرارگاه خاتم‌الانبیا یا برخی شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام عملا امکان حضور در قراردادهای جدید نفتی را نخواهند داشت؛ چون طبق این مصوبه دولت، در قراردادهای جدید نفتی بحث عدم ذی نفع بودن افراد و نهادهای باقی مانده در لیست تحریم باید رعایت شود و قرارگاه و برخی شرکت‌های ستاد اجرایی چون در لیست تحریم هستند، شرکت‌های وابسته به آنها هم نباید در قراردادها مشارکت کنند.

* خودتحریمی از بانک تا نفت

پس از آن که هفته گذشته فاش شد برخی بانک‌های داخلی از ارائه خدمات به نهادها و شرکت‌هایی که در لیست تحریم غربی‌ها قرار داردند، خودداری کرده‌اند، مسئولان دولتی همچون رئیس‌کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بدون پاسخ صریح درباره علت چنین اقدامی، اعلام کردند که هیچ خودتحریمی داخلی وجود ندارد.

انتشار نامه‌های دو بانک ملت و سپه به قرارگاه خاتم الانبیاء مبنی بر پیروی از تحریم‌های بین‌المللی و عدم امکان ادامه همکاری مالی با این مجموعه در حالی خبرساز شد که مسئولان این بانک‌ها می‌گویند این دستورالعمل بانک مرکزی است.

با این حال، رئیس‌کل بانک مرکزی نامه‌ای به بانک‌ها زد و به آنها اعلام کرد ارائه خدمات داخلی به شرکت‌هایی که در لیست تحریم‌های غربی‌ها قرار دارند، الزامی است. وزیر اقتصاد هم در برنامه‌ای تلویزیونی وعده داد که هیچ خودتحریمی داخلی اجرا نخواهد شد.

اما برخلاف این وعده‌های شفاهی، همانطور که در بالا تصریح شد، دستورات کتبی و مصوبات دولت یازدهم نشان می‌دهد رشته خودتحریمی نهادهای داخلی سر دراز دارد.

این ماجرای تاسف‌بار در کنار ماجرای هفته گذشته خودتحریمی بانکی، نشان می‌دهد عده‌ای در دولت برای اجرای خواسته‌های غربی‌ها در تحریم داخلی شرکت‌های داخلی عزم جدی دارند.

تفاوت تحریم قرارگاه خاتم از سوی بانک‌های ملت و سپه با محروم شدن این قرارگاه از قراردادهای نفتی،‌در آن است که ماجرای اول از سوی دو بانک کلید خورد و مسئولان دولتی اینطور جلوه دادند که این اقدام، سلیقه‌ای بوده است. اما محروم کردن نهادهای تحریم‌شده از حضور در قراردادهای جدید نفتی، مصوبه هیئت دولت است، یعنی کابینه آقای روحانی به چنین مسئله فاجعه‌باری رای داده است.

تف به شرف و غیرت نداشته روحانی که اقتصاد ما رو وابسته به توتال و شل فرانسه و انگلیس کرد. تف به این بی شرف که دوباره صنایع خودروسازی رو به فرانسه وابسته کرد.
لعنت به این کثافت که صنعت هسته ای رو نابود کرد
لعنت به این رذل که پروژه های فضایی ایران رو برای خوشامد آمریکا محدود کرد
دولت این لامذهب رذل برابر با حمله تصرف ایران توسط قدرت های غربی بود

is it so hard to add few words in english so no farsi members have a clue whats going on?
im not asking to translate the wole text, but at least the headline.. thanks

some companys and universitys which work together with the military industry complex are being sactioned, right?

is it so hard to add few words in english so no farsi members have a clue whats going on?

some companys and universitys which work together with the military industry complex are being sactioned, right?
Yes!,seconded.
An english translation/synopsis for the rest of us would be greatly appreciated please,thanks.

Yes!,seconded.
An english translation/synopsis for the rest of us would be greatly appreciated please,thanks.

I give a summary mate.
Rouhani's government has imposed sanctions on Iranian companies which were related to military affairs, Bypassing sanctions in order to qualification of becoming a member of FATF. In fact Iran's government has turned into USA's right hand to impose sanctions on the companies which double crossed the sanctions and kept alive Iran's oil and gas industries during the years of sanctions : The names of companies resulted from Google Translate
Bank saderat iran

Industrial th of July

Group cruise missile

Company ABYSSEC

Center for Advanced Information and Communication Technology Sharif University of Technology

Advanced Systems Group is a leading research company

Aerospace Industries Organization

The Revolutionary Guards

Martyr Foundation

Alumina production company

Group ammunition Iran

Amin industry.

Secure Company Software

Android now clear

Ansar bank

Sahand Aluminum Parts Machine A.

Paint Company Arfh

Arya righteous

Industrial Group Rmamnt

University of Medical Sciences Baqiatollah

Bardia eternal trade company

Mobilization

Optimal Trading Company

Trading company called Shahriari

Company Kyanyrv

Sepah Cooperative Foundation

Company Caruana

Caspian Airlines

The fight against organized crime

Chemical Industry Group

Committee criminal cases

Cyber Crime Center

Malek Ashtar University

Datak Telecom Company

Deep sea industry.

Defense Industries Organization

Digital media lab Sharif

International Friends

Software Technology Co. times

Electronic Components Industry

University of Imam Hussein

Its Company-Wide Trail

Its enterprise economy Munir

Company Yvaz techniques

Fater Institute

Fajr Industrial Company

Company technology visionaries

The construction industry.

Company Fratk

Company Process Engineering

Tidewater

Acting Camp

Taha institution-building headquarters in Karbala

Aviation Industry Corporation of Jerusalem

Hara Company

Iran Aircraft Company

Hosseini Nejad Trading Co.

Iran Telecommunication Industries

Fajr car company

Consulting Engineering Company immunization

Company Iz Iran

Aviation Industries Organization

Iranian centrifuge technology company

Cutting Tool companies in Iran

Company SAIRAN

Shipping company Sadra

Dynamic Iran

CRA

Ministry of Information

Sound and Vision

Company eternal Mehr Toos

Gemini Industry

Electronic product companies in Iran

Kaveh Cutting Tools Company

Ammunition Company of Khorasan

Babai martyr industry

Mahan airways

Mehr Bank

Industry consulting company

Ascension airline

Department of Defense

The machine works

Industrial complex precision components

Dynamic company control

Navid Composite

Negin beam

Horizon Engineering Saberine

Civil beach

Para Chemical Industry

Parchin Chemical Industries Co.

Parto Sanat

Pars preparation Kish industry

Paya Parto

Chemical company Pntanh

Company spiky Ryamvld

Rah Sahel

Building Institute

Import and Export Company Dam

Safety Equipment Co.

Industrial Group Samnalaymh

Company Structural Composites

Company Spanyr

Unitarian martyr industry

Company Shtabgaman

Shiraz Electronic Industries

Company Symatk

Distillery Company Kashan

Power Battery Co.

police

Iran Marine Industrial Company

I give a summary mate.
Rouhani's government has imposed sanctions on Iranian companies which were related to military affairs, Bypassing sanctions in order to qualification of becoming a member of FATF. In fact Iran's government has turned into USA's right hand to impose sanctions on the companies which double crossed the sanctions and kept alive Iran's oil and gas industries during the years of sanctions : The names of companies resulted from Google Translate
Bank saderat iran

Industrial th of July

Group cruise missile

Company ABYSSEC

Center for Advanced Information and Communication Technology Sharif University of Technology

The Revolutionary Guards

Martyr Foundation

Group ammunition Iran

Amin industry.

Secure Company Software

Android now clear

Ansar bank

Paint Company Arfh

Arya righteous

Industrial Group Rmamnt

Mobilization

Optimal Trading Company

Company Kyanyrv

Company Caruana

Caspian Airlines

Chemical Industry Group

Committee criminal cases

Cyber Crime Center

Malek Ashtar University

Datak Telecom Company

Deep sea industry.

Digital media lab Sharif

International Friends

Its Company-Wide Trail

Company Yvaz techniques

Fater Institute

Fajr Industrial Company

Company Fratk

Tidewater

Acting Camp

Hara Company

Iran Aircraft Company

Fajr car company

Company Iz Iran

Company SAIRAN

Shipping company Sadra

Dynamic Iran

CRA

Ministry of Information

Sound and Vision

Gemini Industry

Babai martyr industry

Mahan airways

Mehr Bank

Ascension airline

Department of Defense

The machine works

Dynamic company control

Navid Composite

Negin beam

Civil beach

Para Chemical Industry

Parto Sanat

Paya Parto

Chemical company Pntanh

Company spiky Ryamvld

Rah Sahel

Building Institute

Safety Equipment Co.

Company Spanyr

Company Shtabgaman

Company Symatk

Power Battery Co.

police

Thanks for the synopsis but what exactly do you mean when you say "Rouhani's government has imposed sanctions on Iranian companies" and what exactly does this mean for the companies concerned?

Thanks for the synopsis but what exactly do you mean when you say "Rouhani's government has imposed sanctions on Iranian companies" and what exactly does this mean for the companies concerned?
That's mean they don't sign any economic contract with them ... And 80 Percent of Iran economy is under government control ....

I give a summary mate.
Bank saderat iran

Industrial th of July

Group cruise missile

Company ABYSSEC

The Revolutionary Guards

Martyr Foundation

Group ammunition Iran

Amin industry.

Secure Company Software

Android now clear

Ansar bank

Paint Company Arfh

Arya righteous

Industrial Group Rmamnt

Mobilization

Optimal Trading Company

Company Kyanyrv

Company Caruana

Caspian Airlines

Chemical Industry Group

Committee criminal cases

Cyber Crime Center

Malek Ashtar University

Datak Telecom Company

Deep sea industry.

Digital media lab Sharif

International Friends

Its Company-Wide Trail

Company Yvaz techniques

Fater Institute

Fajr Industrial Company

Company Fratk

Tidewater

Acting Camp

Hara Company

Iran Aircraft Company

Fajr car company

Company Iz Iran

Company SAIRAN

Shipping company Sadra

Dynamic Iran

CRA

Ministry of Information

Sound and Vision

Gemini Industry

Babai martyr industry

Mahan airways

Mehr Bank

Ascension airline

Department of Defense

The machine works

Dynamic company control

Navid Composite

Negin beam

Civil beach

Para Chemical Industry

Parto Sanat

Paya Parto

Chemical company Pntanh

Company spiky Ryamvld

Rah Sahel

Building Institute

Safety Equipment Co.

Company Spanyr

Company Shtabgaman

Company Symatk

Power Battery Co.

police

That's mean they don't sign any economic contract with them ... And 80 Percent of Iran economy is under government control ....

Thanks Rouhani..................

I'm happy to see Rouhani and the US end their years of confrontation. It was a useless exercise for both and tied the hands of Iran and slowed the percolation of advancement in technology into Iran. Nothing is gained by depriving people in the name of ideology or diplomacy.

Now if only Iran adopts a more pragmatic policy towards Israel...or is that asking for too much?

I'm happy to see Rouhani and the US end their years of confrontation. It was a useless exercise for both and tied the hands of Iran and slowed the percolation of advancement in technology into Iran. Nothing is gained by depriving people in the name of ideology or diplomacy.

Now if only Iran adopts a more pragmatic policy towards Israel...or is that asking for too much?
it seems you didn't read any of the comments in this thread, U.S cheated Iran in this deal. all sanctions are still effectively in place while our nuclear infrastructure has been destroyed.
but hopefully things are going to changed soon!

U.S cheated Iran in this deal. all sanctions are still effectively in place

Not true. Some of the most damaging sanctions are gone. A French company having a branch in the US can now do business with Iranian companies without fear that it will be prosecuted in the US. Global banks (nearly all of whom have a presence in the US) can now allow transfers of money to Iran - something they had stopped under the sanctions.

There are specific sanctions now against specific Iranian companies, true - but those do not affect non-sanctioned companies.

The Iran-US deal was definitely a good thing for Iran.

Back
Top Bottom