What's new

Iranian Space program

What?
I cannot understand you.
go and find when Iran signed that nonsense agreement ,the one who bring it out usually knew well whose government made this mess.

اورانیوم 20% مهم نیست شما اگه لازم شد توی 6 ماه میتونی خیلی بیشترش را درست کنی میتونی اصلا تا 100 درصدش را درست کنی میتونی نسل جدید سانتریفوژ هارا به جای اون نسل اول سانتریفوژ ها که برداشته شد بگذاری. .

اورانیوم 20% مهم نیست شما اگه لازم شد توی 6 ماه میتونی خیلی بیشترش را درست کنی میتونی اصلا تا 100 درصدش را درست کنی میتونی نسل جدید سانتریفوژ هارا به جای اون نسل اول سانتریفوژ ها که برداشته شد بگذاری. .
آره داداش میشه. ولی اول باید 10 میلیارد دلار بذاری کنار تا قلب رآکتور اراک رو بازسازی کنی بعدش یه 10 تای دیگه واسه فوردو و 5 تا دیگه هم واسه سانتریفیوژهای از کار افتاده نطنز. درسته میشه ولی دهنمون سرویسه. تمام چند میلیارد دلار هزینه ای که دولت احمدی نژاد روی اون نیروگاهها از فاز تحقیقات بگیر تا ارتقای نسل سانتریفیوژها، به باد فنا رفت. میشه ولی باید تاوان بدیم
go and find when Iran signed that nonsense agreement ,the one who bring it out usually knew well whose government made this mess.
Give me a sign. I even can't guess your meaning.

آره داداش میشه. ولی اول باید 10 میلیارد دلار بذاری کنار تا قلب رآکتور اراک رو بازسازی کنی بعدش یه 10 تای دیگه واسه فوردو و 5 تا دیگه هم واسه سانتریفیوژهای از کار افتاده نطنز. درسته میشه ولی دهنمون سرویسه. تمام چند میلیارد دلار هزینه ای که دولت احمدی نژاد روی اون نیروگاهها از فاز تحقیقات بگیر تا ارتقای نسل سانتریفیوژها، به باد فنا رفت. میشه ولی باید تاوان بدیم

Give me a sign. I even can't guess your meaning.
فوردو هیچ چیزش خراب نشده و تغییر کاربری داده شده و من شک دارم ما حتی برای ساختن اون اول نیاز به 10 میلیارد دلار داشته باشیم
سانتریفوژ ها هم از اول باید عوض میشدن اونها 90% شان از نو نسل اول بودن .
در مورد قلب راکتور اراک هم که یک طرح قدیمی بود
الان با تغییراتی که توی طراحی ایون داده شده درست هست که پلوتونیوم خیلی کمتری تولید میشه اما شار نوترونی اون چند برابر شده و میتونی رادیوداروهایی را که قبلا امکان تولیدش نبود را تولید کنه.

http://dolat.ir/detail/284529

فوردو هیچ چیزش خراب نشده و تغییر کاربری داده شده و من شک دارم ما حتی برای ساختن اون اول نیاز به 10 میلیارد دلار داشته باشیم
سانتریفوژ ها هم از اول باید عوض میشدن اونها 90% شان از نو نسل اول بودن .
در مورد قلب راکتور اراک هم که یک طرح قدیمی بود
الان با تغییراتی که توی طراحی ایون داده شده درست هست که پلوتونیوم خیلی کمتری تولید میشه اما شار نوترونی اون چند برابر شده و میتونی رادیوداروهایی را که قبلا امکان تولیدش نبود را تولید کنه.

http://dolat.ir/detail/284529
من هر موقع این رو می بینم اشکم در میاد.
http://www.farhangnews.ir/content/61245

http://www.aparat.com/v/LK4PR/بلایی_که_بر_سر_میراث_مصطفی_آمد
خداوکیلی فکر کردی هسته ای علف خرسه؟ بابا هزینه می خواد تا بازسازی بشه.
ما اگر بخواییم بتکنولوژی رژ لب با کیفیت بالا برسیم باید آب سنگین داشته باشیم از رژ لب بگیر تا قطعات هواپیماسازی. ناوهای دوربرد باید سوخت هسته ای 54 درصدی داشته باشند تا بتونن قاره پیما باشند با گازوئیل که نمیشه رفت اقیانوس اطلس.

اینا میگن فوردو تغییر کاربری یافت . حقیقت اینه که دیگه غنی سازی انجام نمیشه. یعنی رآکتور رو درآوردند. تبدیلش کرده ان به کلاس درس!!! من نمیدونم اینا چین یا کین! ولی لااقل بهت میگم 30 میلیارد دلار میراث دولت قبل رو نابود کردند این حرف من نیست عزیزم. خودشون میگن :

http://www.rajanews.com/news/206770

البته خودشون که نمیگن اونایی که دسترسی حداقلی به توافقات پنهانی دارن میان میگن

من هر موقع این رو می بینم اشکم در میاد.
http://www.farhangnews.ir/content/61245

http://www.aparat.com/v/LK4PR/بلایی_که_بر_سر_میراث_مصطفی_آمد
خداوکیلی فکر کردی هسته ای علف خرسه؟ بابا هزینه می خواد تا بازسازی بشه.
ما اگر بخواییم بتکنولوژی رژ لب با کیفیت بالا برسیم باید آب سنگین داشته باشیم از رژ لب بگیر تا قطعات هواپیماسازی. ناوهای دوربرد باید سوخت هسته ای 54 درصدی داشته باشند تا بتونن قاره پیما باشند با گازوئیل که نمیشه رفت اقیانوس اطلس.

اینا میگن فوردو تغییر کاربری یافت . حقیقت اینه که دیگه غنی سازی انجام نمیشه. یعنی رآکتور رو درآوردند. تبدیلش کرده ان به کلاس درس!!! من نمیدونم اینا چین یا کین! ولی لااقل بهت میگم 30 میلیارد دلار میراث دولت قبل رو نابود کردند این حرف من نیست عزیزم. خودشون میگن :

http://www.rajanews.com/news/206770

البته خودشون که نمیگن اونایی که دسترسی حداقلی به توافقات پنهانی دارن میان میگن
من وقتی این پست را می بینم گریه ام میگیره اولا فردو نشده کلاس درس شده مرکز تحقیقاتی ثانیا هیچوقت توی فردو راکتور وجود نداشته
درضمن سانتریفوژ هاشم توی انبار هست لازم شد مدل بهترش را در عرض یک ماه اونجا سوار میکنن.
ثانیا کارخانه آب سنگین هم به هیچ وجه تعطیل نشده و مثل قبل داره کار میکنه فقط قرار محصولاتش توی ایران ذخیره اش از یک حدی بیشتر
نشه حالا اگه شما محصولی تولید میکنی که توی تولیدش نیاز به آب سنگین هست بسم الله ، مازاد نیاز کمتر میشه و کمتر میفرستیم خارج و بیشتر
خودمان مصرف میکنیم
در مورد ناوهای دوربرد شما اولا یک ناو جنگی که بشه نیروش را با یک راکتور هسته ای تامین کرد یساز من خودم سوختش را برات تامین میکنم.
درضمن ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف روسیه با دیزل کار میکنه ناوهای هواپیما بری که انگلیس داره میسازه (پرینس ولز و ملکه الیزابت)
دیزلی هستن ناو هواپیمابر ایتالیا جوزپه گاریبالدی دیزلی هستش ناو هواپیمابر ژاپن ایزومو دیزلی هستش ناو هواپیمابر اسپانیایی خوان کارلوس1
دیزلی هستش ناو هواپیمابر چین (لیاولینگ) هم دیزلی هستش ناو هواپیمابر ساوپاولو متعلق به برزیل هم دیزلی هستش ناوهای هواپیمابر هتد هم
هر دوتاشون دیزلی هستند.

شما فکر نمیکنید بهتر اول ناوی طراحی کنیم که بتونه یک راکتور توش جا بشه بعد به فکر غنی کردن سوختش باشیم ؟

من وقتی این پست را می بینم گریه ام میگیره اولا فردو نشده کلاس درس شده مرکز تحقیقاتی ثانیا هیچوقت توی فردو راکتور وجود نداشته
درضمن سانتریفوژ هاشم توی انبار هست لازم شد مدل بهترش را در عرض یک ماه اونجا سوار میکنن.
ثانیا کارخانه آب سنگین هم به هیچ وجه تعطیل نشده و مثل قبل داره کار میکنه فقط قرار محصولاتش توی ایران ذخیره اش از یک حدی بیشتر
نشه حالا اگه شما محصولی تولید میکنی که توی تولیدش نیاز به آب سنگین هست بسم الله ، مازاد نیاز کمتر میشه و کمتر میفرستیم خارج و بیشتر
خودمان مصرف میکنیم
در مورد ناوهای دوربرد شما اولا یک ناو جنگی که بشه نیروش را با یک راکتور هسته ای تامین کرد یساز من خودم سوختش را برات تامین میکنم.
درضمن ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف روسیه با دیزل کار میکنه ناوهای هواپیما بری که انگلیس داره میسازه (پرینس ولز و ملکه الیزابت)
دیزلی هستن ناو هواپیمابر ایتالیا جوزپه گاریبالدی دیزلی هستش ناو هواپیمابر ژاپن ایزومو دیزلی هستش ناو هواپیمابر اسپانیایی خوان کارلوس1
دیزلی هستش ناو هواپیمابر چین (لیاولینگ) هم دیزلی هستش ناو هواپیمابر ساوپاولو متعلق به برزیل هم دیزلی هستش ناوهای هواپیمابر هتد هم
هر دوتاشون دیزلی هستند.

شما فکر نمیکنید بهتر اول ناوی طراحی کنیم که بتونه یک راکتور توش جا بشه بعد به فکر غنی کردن سوختش باشیم ؟
فکر نکنم تو هدفمون تفاوتی باشه. من الان دنبال نقطه اختلاف بحثمون می گردم. تو یه روش دیگه واسه پیشرفت ارائه میدی من یکی دیگه.
احتمالا مشکل سر انتخاب روش باشه. حرف شما درست. میشه با دیزلی هم ناو ساخت ولی ما به دلیل کمبود بودجه مجبوریم تعداد محدودی ناو بسازیم و با توجه به خطرات پیش رو باید بهترین هم باشند. ناوهایی که با رآکتور هسته ای کار می کنن دوام بیشتری توی آب دارند. زمان بیشتری می تونن توی آب باشند. و خیلی مزایای دیگه که شاید من از اونابی اطلاعم ولی بهترین ها رو می خواهیم.
این بیشتر به من میگه شما هم عین عراقچی داری با کلمات بازی می کنی! خب چه فرقی بین کلاس درس و مرکز تحقیقاتی داره؟ ;) نه خدایی چه فرقی داره؟
ثانیا هیچوقت توی فردو راکتور وجود نداشته
آخرین وضعیت رآکتور اراک و فردو | فهرست کشورهای آماده به همکاری هسته‌ای با ایران
salehi.jpg

ایران > سیاست‌خارجی - همشهری آنلاین:
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن و چین و البته بسیاری دیگر از کشورها مذاکراتی برای همکاری هسته‌ای داشته‌اند.
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به این سوال که وضعیت راکتور اراک در حال حاضر چگونه است گفت: حال راکتور اراک بسیار خوب است.

وی ادامه داد: طراحی‌های جدید برای راکتور صورت گرفته است و یک سال است که این طراحی را شروع کردیم از سوی دیگر با چینی‌ها در ارتباط هستیم که دو هفته پیش کارشناسانشان در ایران حضور داشتند و در همین رابطه طراحی‌های مفهومی را مورد تبادل نظر قرار دادیم، انشاالله در یک فرصت مناسب که این کار به خوبی به جلو رفت تفاوت راکتور قدیم و جدید را در معرض دید مردم قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به آخرین خبرها در مورد وضعیت فردو گفت: فردو در جهت آن چیزی که برای تعیین کردیم پیش می‌رود البته کار فردو مفصل‌تر است چرا که باید بخشی از آن به آزمایشگاه تبدیل شود که مستلزم خرید تجهیزات با تأمین نیروی انسانی است به همین جهت چندین سال به طول خواهد انجامید.

صالحی افزود: بخش دیگر فردو برای تولید رادیو داروست که در حال حاضر در حال رایزنی با روسیه هستیم و کارشناسان هر دو کشور به طور جدی مشغول به کار هستند که امیدواریم در یک زمان قابل قبول بحث ایزوتپ‌های پایدار شروع شود که خود این قدم بزرگی درسطح جهان است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کشور جدید برای همکاری هسته‌ای به لیست پیوسته است یا خیر گفت: کشورهای زیادی اعلام آمادگی کردند در حال حاضر در لیست کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن، چین هستند البته با فرانسه صحبت‌هایی شده است همچنین در زمینه‌های علمی ایتالیا و آلمان اعلام آمادگی کردند به ویژه درآلمان مجموعه‌ بزرگی وجود دارد که انشاالله بتوانیم همکاری‌ها را شروع کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پایان خاطر نشان کرد: در فرانسه نیز مجموعه بزرگی به نام ایتر وجود دارد که مقدمات همکاری انجام شده است اما فعلا قصد اعلام جزئیات را نداریم.

یکی نیست به این احمق بگه وقتی ما تو اراک و فوردو تاسیسات کافی داشتیم چه لزومی داشت بری پاچه روس ها و چینی های پست رو بخوری؟ همون بلا رو سرمون تو قضیه صنایع فضایی آوردند. طرف با موشک روسی میخواد ماهواره پرت کنه میگه ماهواره بومی! یه مشت ..خل شده ان مسئول کشور همین میشه دیگه.
مطمئنم به لینک هایی که بهت داد اصلا نگاه نکردی!
غنی‌سازی

- تعداد سانتریفیوژهای ایران از 19000 کنونی به 6104 دستگاه میرسد، که در 10 سال آینده تنها 5060 عدد از آن‌ها اورانیوم غنی‌سازی خواهد کرد. تمامی سانتریفیوژها از نوع IR-1 خواهد بود.

- ایران موافقت کرده دستکم به مدت 15 سال، بالای 3.67درصد غنی‌سازی نکند.

- ایران موافقت کرده است که به مدت دستکم 15 سال، ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را از مقدار 10000 کلیوگرم کنونی، به 300 کیلوگرم کاهش دهد.

- تمامی سانتریفیوژهای اضافی ایران تحت نظارت آژانس ذخیره شده و تنها برای جایگزینی سانتریفیوژهای فعال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

- ایران موافقت کرده است که تا 15 سال هیچ تأسیسات غنی‌سازی تازه‌ای نسازد.

- زمابندی گریز ایران (زمانی که طول می‌کشد ایران مواد غنی‌شده کافی برای یک سلاح داشته باشد) در حال حاضر بین 2 تا 3 ماه ارزیابی می‌شود. این زمانبندی ذیل این چارچوب، برای دستکم 10 سال، به دستکم یک سال افزایش می‌یابد.
ایران تأسیسات خود در فردو را تبدیل می‌کند، به نحوی که دیگر برای غنی‌سازی اورانیوم به کار نرود

- ایران موافقت کرده تا به مدت دستکم 15 سال در تأسیسات فردو غنی‌سازی اورانیوم انجام ندهد.

- ایران موافقت کرده تا تأسیسات فردو را به نحوی تبدیل کند که تنها برای اهداف صلح‌آمیز به کار گرفته شود (به مرکز تحقیقات هسته‌ای، فیزیک، فناوری)

- ایران موافقت کرده تا دستکم به مدت 15 سال در فردو تحقیقات و توسعه مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم انجام ندهد.

- ایران به مدت دستکم 15 سال هیچ مواد شکافت‌پذیری در فردو نخواهد داشت.

- تقریبا دو سوم سانتریفیوژها و زیرساخت‌های فردو حذف خواهد شد. سانتریفیوژهای باقی‌مانده نیز اورانیوم غنی نخواهد کرد. تمامی سانتریفیوژها و زیرساخت‌های مربوطه تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌گیرد.
ایران برای 10 سال، تنها در تأسیسات نطنز و با تنها 5060 سانتریفیوژ نسل اول (IR-1) اورانیوم غنی‌سازی می‌کند.

- ایران موافقت کرده تا برای 10 سال، تنها با استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول خود (IR-1) در نطنز غنی‌سازی کرده و تمامی سانتریفیوژهای پیشرفته خود را برمی‌دارد.

- ایران 1000 سانتریفیوژ IR-2M خود را که در حال حاضر در نطنز نصب شده، برداشته و به مدت 10 سال آن‌ها را در انبار تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌دهد.

- ایران برای دستکم 10 سال از مدل‌های IR-2، IR-4، IR-5، IR-6 یا IR-8 برای تولید اورانیوم غنی‌شده استفاده نمی‌کند. ایران بر اساس یک زمانبندی و مولفه‌هایی که با 1+5 مورد توافق قرار می‌گیرد، با سانتریفیوژهای پیشرفته خود، فعالیت‌های تحقیقات و توسعه خواهد داشت.

- برای 10 سال، غنی‌سازی و تحقیقات و توسعه غنی‌سازی محدود خواهد بود، تا از زمان گریز یک ساله اطمینان حاصل شود. پس از 10 سال، ایران به طرح غنی‌سازی و تحقیقات و توسعه غنی‌سازی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده و مطابق با برنامه اقدام مشترک جامع و ذیل پروتکل الحاقی مقید خواهد بود،‌ که منجر به محدودیت‌های مشخص بر ظرفیت غنی‌سازی می‌شود.
اختصاصی پارس؛
ضرر میلیون دلاری ایران در فروش آب سنگین اراک به آمریکا/ نتیجه آزمایشگاه بین‌المللی ساوانا در مورد D٢O
خانه>سیاسی
کد خبر: 360201۱۳۹۵/۰۲/۰۶ - ۱۲:۵۸18

بر اساس آزمایشگاه بین‌المللی ساوانا در آمریکا، آب سنگین تولیدی توسط ایران در بالاترین حد استاندارد قرار دارد و بایستی در حدود 700 دلار از ایران خریداری شود.

پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- چندی پیش اخباری منتشر شد که قرارداد فروش 32 تن آب سنگین اراک بین ایران و آمریکا امضا شده است که بررسی ها نشان می دهد در مورد مبلغ این قرارداد ابهاماتی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «پارس»، براساس بررسی هایی که پارس انجام داده است، بر اساس قراردادی که آمریکایی ها برای خرید آب سنگین ایران امضا کرده اند برای هر کیلو، 270 دلار پرداخت می شود.

این در حالی است که قیمت جهانی آب سنگین با کیفیت های متفاوت از 550 دلار تا 720 دلار است.

بر اساس آزمایشگاه بین‌المللی ساوانا در آمریکا، آب سنگین تولیدی توسط ایران در بالاترین حد استاندارد قرار دارد و بایستی در حدود 700 دلار از ایران خریداری شود.

آب سنگین چیست؟

آب سنگین آبی است که نسبت ایزوتوپ دو تریوم در آن از حد آب معمولی بیشتر است. H٢O فرمول آب است اما فرمول آب سنگین D٢O است، D یعنی هیدروژن سنگین یا دو تریوم، پس آب معمولی دو هیدروژن معمولی با یک اکسیژن دارد ولی آب سنگین دو هیدروژن سنگین با یک اکسیژن دارد. عدد جرمی هیدروژن معمولی یک است درحالی‌که عدد جرمی هیدروژن سنگین دو است به همین دلیل می‌گویند D٢O یا آب سنگین.آب سنگین در رآکتورهای هسته‌ای با سوخت اورانیوم، به‌عنوان مهارگر (Moderator) به‌جای گرافیت و نیز عامل انتقال گرمی رآکتور استفاده می‌شود.

ایران سالانه حدود ٢٠ تن آب سنگین تولید می‌کند و قرار است در چارچوب برنامه سازمان انرژی اتمی آن را به مشتریان خارجی خود بفروشد.

آب سنگین ایران در سال گذشته در آزمایشگاه بین‌المللی ساوانا در آمریکا مورد تست قرار گرفت و خلوص آن 75.99 درصد تأیید شد که این موضوع نشان‌دهنده استانداردسازی و کیفیت بالای صنعت هسته‌ای ایران است.

آب سنگین ماده کلیدی در تولید سلاح‌های هسته‌ای است و می‌توان از آن در برخی گونه‌های رآکتور هسته‌ای های هسته‌ای که پلوتونیوم تولید می‌کنند، استفاده کرد.

توافق فروش آب سنگین به ارزش برآورد شده 6.8 میلیون دلار است.

آمریکا اکنون منبع تولید آب سنگین را ندارد و این توافق خرید از ایران به آن کمک خواهد کرد، برخی نیازهای خود را تامین کند. از آزمایشگاه ملی اوک ریج خواسته شده است این محموله آب سنگین را ذخیره کند و مقادیری از آن را به خریداران واجد شرایط بفروشد.

علاوه بر آن این آزمایشگاه از چند تن از این آب سنگین به منظور ارتقای توانایی‌های تاسیسات چشمه نوترون اسپالاسیون استفاده خواهد کرد. این آزمایشگاه در آزمایشگاه ملی اوک ریج در تنسی واقع شده است.

به گفته تام میسون، مدیر آزمایشگاه ملی اوک ریج، استفاده از این آب سنگین کمک زیادی به ارتقای توانایی‌های تحقیقاتی تاسیسات چشمه نوترون اسپالاسیون خواهد کرد.

آزمایشگاه ملی اوک ریج قصد داشت در سال ۲۰۰۶ و پس از آن از آب سنگین استفاده کند، اما در آن زمان قادر نبود میزان کافی از آب سنگین با کیفیت بالا تهیه کند. این آزمایشگاه سال‌ها پیش حدود هفت تن آب سنگین از ساوانا ریور سایت (SRS) در کارولینای جنوبی تهیه کرد، اما این تنها یک سوم مقدار مورد نیازش بود. مجتمع ساخت سلاح‌های هسته‌ای Y-۱۲ هم درخواست آزمایشگاه ملی اوک ریج برای آب سنگین را رد کرده بود.

افزایش تولید نوترون ناشی از دریافت آب سنگین از ایران به این آزمایشگاه کمک خواهد کرد آزمایش‌های جدیدی و با سرعت بیشتر با مواد انجام دهد.
وقتی از آب کره می‌گیریم؛
معجزه‌ای به نام «آب سنگین» +تصاویر تأسیسات اراک
«یا خودمان باید بفروشیم یا در اختیار آژانس قرار گیرد و آن‌ها مشتری پیدا کنند اما اگر دست خودمان باشد آنقدر بازار وجود دارد که همه محصول خود را بفروشیم و اگر از طریق آژانس و به کشورهای خاص باشد که باز هم مشکلی نخواهیم داشت.»
داشتن یک راکتور آب سنگین و البته ساختن آن در ایران یک کار بزرگ بوده و نشان از توان بالای متخصصان کشورمان دارد اما نکته مهم این است که اگر آب سنگین این راکتور تامین نشود، چه باید کرد؟ در دنیایی که آمریکا به نزدیک‌ترین متحدش یعنی رژیم صهیونیستی تنها 25 کیلوگرم آب سنگین در سال می‌دهد، تامین 90 تن آب سنگین برای تپش قلب راکتور اراک کار غیر ممکنی است اما آینده‌اندیشی مسئولان کشورمان از یک سو و تلاش و مجاهدت خاموش دانشمندان این عرصه از سوی دیگر باعث شد تا قبل از اتمام کار ساخت راکتور آب سنگین اراک، تاسیسات تولید آب سنگین در همان منطقه خنداب اراک شروع به کار کند تا خیالمان از داشتن آب سنگین برای راکتور راحت گردد. ایران به عنوان نهمین کشور تولیدکننده آب سنگین در دنیا به این محصول رسید و حتی توانست بیش از ظرفیت تعریف شده ابتدای کار - 16تن - امروز به میزان 20 تن تولید آب سنگین با غنای 99.88درصد در سال برسد. بعد از بازدید راکتور آب سنگین اراک، بی‌مناسبت نبود به دیدار مدیر مجتمع تولید آب سنگین هم برویم و از او در مورد این دستاورد عظیم و پر سود که علاوه بر استفاده در راکتور آب سنگین، ویژگی‌ها و موارد استفاده متعدد و مهمی در سایر صنایع دارد، بپرسیم.

1201262_753.jpg

ما سیاسی نیستیم

مهندس جوانی که روبه‌روی ما نشسته بود و مدیریت این مجموعه بزرگ از تاسیسات سازمان انرژی اتمی کشورمان را بر عهده داشت بیش از هر چیز تاکید کرد که ما سیاسی نیستیم و توضیحات ما هم فنی خواهد بود البته من هم به او قول دادم که سوال سیاسی نپرسم و تنها از ابعاد فنی این تاسیسات، پرس‌وجو کنم.

آب سنگین چیست؟

ابتدا علت ساخت تاسیسات آب سنگین و تاریخچه‌ای از شروع به کار مجتمع را جویا شدم اما او به سراغ تعریف آب سنگین رفت و سوالم را با این پرسش پاسخ داد که اول باید بگوییم آب سنگین چیست؟ در واقع آب سنگین همان آب معمولی است با این تفاوت که جرم مولکولی آب سنگین 20 و جرم مولکولی آب معمولی 18 بوده و به جای 2 هیدروژن و یک اکسیژن در آب معمولی (H2O 2) عدد اتم دوتریوم جایگزین شده و D2O را شکل داده است. در حقیقت دوتریوم یک ایزوتوپ از هیدروژن به شمار می رود که به جای هیدروژن در مولکول آب می‌نشیند. از آن‌جایی که هر دو ایزوتوپ هستند تفاوت فیزیکی خاصی نداشته اما از لحاظ هسته‌ای تفاوت دارند. آب سنگین پرمصرف‌ترین ایزوتوپ پایدار دنیاست و در حال حاضر استفاده‌های خیلی زیادی دارد که روز به روز در حال افزایش است.

کاربردهای آب سنگین

در گذشته از آب سنگین تنها به عنوان کندکننده یا سرد‌کننده راکتور آب سنگین استفاده می‌شد ولی الان استفاده‌های پزشکی و محیط زیستی و دارویی و بهداشتی و استفاده‌های لیبلینگ یا نشان‌دار کردن هم دارد که باعث شده تا مصرف این ماده استراتژیک به شدت بالا برود. نکته دیگر این است که آب سنگین، رادیواکتیو یا رادیودارو نیست و خاصیت تشعشعی ندارد و در واقع یک ایزوتوپ محسوب می‌گردد. نکته دیگر نیز این است که آب سنگین در طبیعت موجود بوده و در واقع از هر 7 هزار اتم هیدروژن یکی از آن‌ها دوتریوم است یا از هر 7 هزار مولکول آب معمولی یکی مولکول آب سنگین است. کاری که در مجموعه آب سنگین می‌کنیم استخراج این مولکول است. از هر یک میلیون مولکول آب، 145 مولکول دوتریوم است که به واحد آن PPM می‌گوییم یعنی آب طبیعی 145 PPM دوتریوم دارد اما این‌که همه این مقدار آب سنگین را بتوان استخراج کرد بستگی به روش‌های استخراج دارد.

چرا در راکتور اراک از آب سنگین استفاده می شود؟

وی در ادامه صحبت‌هایش به علت استفاده از آب سنگین در راکتور اراک اشاره کرد و اظهار داشت: «خواص مهم آب سنگین که برای استفاده در راکتور جذابیت پیدا کرده، سبک بودن هسته، جذب کم نوترون، عدم تغییر خواصش مقابل تشعشعات هسته‌ای و عدم واکنش با میله سوخت است و آب سنگین با توجه به این مسئله که 600 برابر کمتر از آب معمولی نوترون جذب می‌کند این توانایی را به سوخت می‌دهد که نیازی به غنی‌سازی اورانیوم برای سوخت راکتور نباشد و آب سنگین به تنهایی در کنار اورانیوم طبیعی پالایش شده قرار می‌گیرد و هم رادیو ایزوتوپ می‌دهد و هم امکان تولید برق دارد.»

ایران، عراق، کره شمالی و سوریه در لیست سیاه صادرات آب سنگین آمریکا

گویا در زمینه صادرات و واردات آب سنگین در دنیا نیز محدودیت‌های شدیدی برقرار است. رئیس مجتمع در این مورد می‌گوید: «آمریکا قوانینی به نام NRC دارد که این قوانین کشورها را از حیث دسترسی به آب سنگین به 3 دسته تقسیم کرده است؛ دسته اول کشورهایی هستند که شرکت‌های آمریکایی اجازه صادرات آب سنگین به آن‌ها را ندارند مثل ایران، عراق، کره شمالی و سوریه. کشورهای دسته دوم آن‌هایی هستند که شرکت‌های آمریکایی در سال مجوز صادرات 25 کیلوگرم آب سنگین به آن‌ها را دارند مثل هند، میانمار، افغانستان، رژیم صهیونیستی و کشورهای دسته سوم که سخت‌گیری کمتری در مورد آن‌ها وجود دارد حداکثر میزان صادرات آب سنگین یک تن در سال است و شما می‌توانید این عدد را با 20 تن آب سنگینی که در حال حاضر در کشور در مجتمع آب سنگین در حال تولید است مقایسه کنید.»

یکی از نکات پر افتخار برای ما ایرانیان در هر فن‌آوری و دانشی، پیشرو بودن در آن عرصه در دنیاست. در مورد تولید آب سنگین نیز مدیر مجتمع آمار جالبی دارد. او می‌گوید: «ایران بعد از کشورهایی همچون آمریکا، روسیه، چین، هند،آرژانتین، رومانی، کانادا و... نهمین کشوری بود که در دنیا آب سنگین تولید کرد اما در حال حاضر در دنیا 5 کشور همچنان آب سنگین تولید می‌کنند البته در حال حاضر به غیر از راکتور آب سنگین که یک نیاز اولیه به آب سنگین دارد و نیازش تامین شده، چندصد کیلوگرم آب سنگین هم برای مصارف غیر راکتور تولید می‌کنیم که البته به صورت ترکیبات آب سنگین به نام «دوتره» عرضه می‌شوند.»

1201266_984.jpg

احداث واحد تولیدی آب سنگین اراک

به تاریخچه ساخت این مجتمع باز می‌گردیم: «طراحی اولیه تاسیسات تولید آب سنگین از سال 73 و طراحی تفضیلی آن از اوایل سال 77 شروع شد و واحدهای اصلی تولید آب سنگین نیز از اوایل سال 84 اولین محصولات خود را بیرون دادند. نهایتا در شهریور ماه سال 85 با دریافت استاندارد جهانی وارد فاز تولید صنعتی شدیم.» این همه لوله در هم تنیده و تانکرهای بزرگ که کار تولید یکی از حیاتی‌ترین مواد مصرفی این روزهای دنیا را برعهده دارند همه ساخت ایران و ایرانی توانمند هستند. این را مدیر مجتمع با افتخاری که از برق چشم‌هایش قابل تشخیص است می‌گوید و ادامه می‌دهد: «کلیه کارهای طراحی، خرید و ساخت و اجرا و راه‌اندازی مجتمع تولید آب سنگین در داخل کشور انجام شده و هیچ مشاور و پیمانکار خارجی در این موضوع وجود نداشته و کارفرما هم سازمان انرژی اتمی بوده است.» با تعجب از این‌که هیچ کمک علمی نگرفته‌اند، وظیفه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کمک به این پروژه‌ها را یادآور می‌شوم که با صراحت پاسخ می‌دهد آژانس به ما که عضوش هستیم هیچ کمکی نکرد و در واقع از گوشه‌هایی از این علم که در تحقیقات بین‌المللی و در صنایع دیگر وجود دارد استفاده می‌کردیم و بعد از 4 سال تحقیق و بررسی از طراحی پایه به طراحی تفضیلی رسیدیم.» بحث که به اینجا رسید برایم جالب شد که از علت انتخاب خنداب برای سایت تولید آب سنگین بپرسم.

چرا خنداب

وی می گوید: «در انتخاب سایت چند موضوع دخیل است. بحث‌های تامین مواد اولیه، زلزله‌خیز بودن، استراتژیک بودن منطقه، بحث‌های سیاسی، پدافندی و... خود به خود ورود پیدا می‌کنند. 5 سایت برای بحث آب سنگین در شهرهای مختلف پیشنهاد شده بود منابع اولیه و مهم‌ترین منبع اولیه ما آب است اما مهمتر از آب بحث‌های زلزله‌خیر بودن و پدافندی است که هزینه‌های ساخت را پایین می‌آورد. با لحاظ این موارد مکان فعلی در نزدیکی شهر خنداب استان مرکزی برای این سایت انتخاب شد.»

سوال بعدی که شاید ذهن بسیاری را درگیر کند این است که آیا آبی که شما برای تولید آب سنگین استفاده می‌کنید تفاوتی با آب‌های دیگر دارد؟ او اینگونه به سوال من جواب می دهد که تقریبا هیچ فرقی بین آب اینجا با سایر مناطق وجود ندارد البته آب برخی مناطق میزان دوتریوم بیشتری دارند و برخی هم کمتر است اما تفاوت چشم‌گیری وجود ندارد. در مورد مصرف آب هم باید بگویم که مصرف آب مجموعه ما در حد یک حلقه چاه است و خیلی زیاد نیست و شما این حلقه چاه را با 600 حلقه چاهی که در منطقه وجود دارد مقایسه کنید.

1201267_151.jpg

روش‌های تولید آب سنگین

به بحث‌های فنی تولید آب می‌رسیم و رئیس مجتمع توضیح می‌دهد که روش‌های تولید آب سنگین در دنیا متفاوت هستند؛ عوامل انتخاب یک روش برای تولید آب سنگین به میزان سرمایه‌گذاری لازم، فاکتور جداسازی، انرژی مصرفی، سهولت مواد اولیه و... بستگی دارد: «بر این اساس ما 2 روش را به عنوان روش تولید آب سنگین استفاده می‌کنیم یعنی از غنای 145PPM یا همان یک در 7 هزار تا 15 درصد غنای آب سنگین از روش GS یا تبادل 2 دمایی آب و H2S استفاده می‌کنیم و از غنای 15 درصد تا 99.8 درصد که استاندارد جهانی است از روش تقطیر در خلا کمک می‌گیریم. البته این حداقل استاندارد است و ما از این میزان هم بیشتر آب سنگین را غنی کرده و به 99.9 می‌رسانیم تا خیالمان راحت باشد. این عدد به خاطر نیاز راکتور آب سنگین تعریف شده است و در استفاده‌های غیر راکتور می‌توان از غنای 5 درصد و 10 درصد هم استفاده کرد و ما سعی داریم همه نیازها را ‌پوشش دهیم. در فرآیند تولید آب سنگین ابتدا باید آبی که از چاه بیرون می‌آید یون‌هایش حذف شود، در مرحله بعد اکسیژن و گازهای محلول در آن گرفته می‌شوند و بعد از این آب وارد برج‌های تبادل 2 دمایی شده و در تبادل با گاز H2S قرار می‌گیرد. این گاز را که خودمان اینجا تولید می‌کنیم بسیار خطرناک است و مقدار بسیار کمی از آن می‌تواند کشنده باشد. در هوای گرم، گاز H2S دوتریوم را از آب معمولی جذب می‌کند و در برج سرد به آب پس می‌دهد و لذا غنای دوتریوم در برج سرد افزایش می‌یابد و نهایتا آب سنگین 15درصد از این واحد تولید و به واحد تقطیر در خلا ارسال می‌شود. در آنجا با تقطیر در خلا به غنای 99.8 درصد می‌رسد و نهایتا این آب سنگین غنی شده بعد از کار در واحد فینیشینگ یا واحد پایانی که میزان روغن، هوا و ناخالصی‌های فلزی را به حد مجاز راکتور که حداکثر 3 دهم در میلیون است می‌رساند، در انتها در بشکه‌هایی جمع‌آوری و نگهداری می‌شود.»

رکورد 20تنی تولید آب سنگین در سال

سوال بعدی ما از مدیر مجتمع آب سنگین، افق‌های پیش روی این مجتمع در آینده است. وی چشم‌انداز شرکت را تبدیل شدن به یک شرکت جهانی در زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار تا سال 1404 می‌داند و می‌گوید: «این تصمیم 4 سال قبل و بعد از این‌که آب سنگین به نتیجه رسید، گرفتیم و سال به سال در حال برداشتن گام‌هایی به این سمت هستیم.»

در ادامه گپ و گفت جالب ما با مدیر مجتمع به دستاوردها و محصولات این تاسیسات می‌پردازیم و او توضیح می‌دهد که محصولات تولیدی حال حاضر در مجتمع آب سنگین عبارتند از خود آب سنگین، ترکیبات دوتره، آب سبک و اکسیژن 18. البته او معتقد است اولین دستاورد مهم را سال گذشته کسب کردیم که توانستیم 25 درصد بالاتر از ظرفیت طراحی اولیه که 16تن آب سنگین در سال بود را کسب کرده و به تولید 20 تن آب سنگین برسیم. در حقیقت ابتدا طراحی آب سنگین برای 8 تن در سال بود که با طراحی جدید به 16 تن رسید ولی الان با تغییرات فرآیندی که دادیم این 16 تن را به 20 تن در سال رساندیم و سال 93، 20 تن محصول داشتیم. این عدد 60 درصد بالاتر از روز اول تولیدمان بود چون در سال‌های اولیه 12 تن در سال محصول داشتیم که با رفع عیوب و افزایش دقت‌ها توانستیم به 20 تن برسانیم. این مجموعه یک دستاورد اقتصادی هم داشته و آن هم حفظ قیمت محصول با وجود تورم بوده است و خوشبختانه امروز ما این توانایی را داریم که قیمت محصولمان را پایین‌تر از قیمت جهانی آب سنگین عرضه کنیم که این مسئله در حوزه صادرات بسیار مهم است.»

1201270_912.jpg

صحبت قیمت آب سنگین شد و من کنجکاو شدم تا از قیمت این محصول که گفته می‌شود راهبردی است بپرسم. مهندس می‌گوید قیمت جهانی آب سنگین آن هم اگر بفروشند 700 دلار برای هر لیتر است یعنی حداقل 2 میلیون و 300 هزار تومان برای هر لیتر.

دنبال صادرات ترکیبات دوتره هستیم

با این قیمت بالا چرا کشورهای دیگر دنبال تولید آب سنگین نمی‌روند و چرا از آن 9 کشوری که این فن‌آوری را دارند تنها 5 کشور تولید آب سنگین را ادامه می‌دهند؟ جواب مهندس به این سوال ترکیبی من این بود که آن کشورها به میزان زیادی تولید و ذخیره کرده‌اند و در واقع استراتژی خود را از تولید به سمت واردات تغییر داده‌اند. من با این توضیح سوال دیگری مطرح می‌کنم و آن اینکه در این صورت ما هم برای راکتور اراک 90 تن آب سنگین نیاز داریم که تامین شده پس برای چه باید با ظرفیت 20 تن در سال تولید را ادامه دهیم؟ پاسخ او اقتصادی و قانع‌کننده است. می‌گوید: «مشتری زیادی در دنیا برای آب سنگین وجود دارد که در حال افزایش است. این 5 کشور هم البته غیر از ایران صادرات خوبی در این زمینه دارند و پول خوبی نصیبشان می‌شود. در واقع به قدری مصرف آب سنگین و ترکیبات دوتره در دنیا رو به افزایش است و کمبود وجود دارد که حتی بدون نیاز به امکان‌سنجی متوجه می‌شویم که به راحتی می‌توانیم این 20 تن را صادر کنیم.»

«با ذخیره کردن آب سنگین به دلیل رادیواکتیو و ناپایدار نبودنش تغییر خاصیتی را شاهد نخواهیم بود» این پاسخ سوال من بود که پرسیدم نگهداری این آب سنگین تا زمانی که مشتری پیدا شود و بتوانید صادر کنید، کیفیت آن را پایین نمی‌آورد؟ مهندس اضافه کرد: «علاوه بر این در حال حاضر در دنیا علاوه بر مصرف خود آب سنگین، ترکیبات مشتق از آب سنگین که به ترکیبات دوتره یا نشان‌دار معروفند هم جای خود را در جهان باز کرده است و 20 تن عددی مقابل این مصرف نیست.»

1201269_471.jpg

وی در ادامه سخنانش در مورد دستاوردهای مجموعه تحت مدیریتش ادامه می‌دهد و می‌گوید: «تاکنون 25 ترکیب دوتره و نشان‌دار در مجموعه ما تولید و به 50 دانشگاه یا مرکز مطالعاتی یا تحقیقاتی یا مراکز دارویی فروخته شده است. قیمت ترکیب دوتره از قیمت آب سنگین هم گران‌تر است و هدف اصلی ما هم صادرات دوتره است. رایزنی‌هایی هم انجام می‌شود و متقاضی خارجی برای این ترکیبات دوتره داریم.»

او در مورد درآمدزایی شرکت در زمینه فروش دوتره نیز توضیح می‌دهد که در حال حاضر تقاضای کشور از ترکیب دوتره به میزانی نیست که جوابگوی هزینه‌های شرکت باشد اما در حال فروش هستیم ودرآمدهایش را داریم. مدیر مجتمع از نهایی شدن تولید 5 محصول جدید دوتره تا پایان امسال خبر داد و گفت: «امیدواریم که در ادامه روند پیشرفت کار به بیش از 100 ترکیب دوتره در سال‌های آینده برسیم.» در زمستان 1389 برای اولین‌بار در کشور ترکیبات دوتره که در حلال‌ها برای شناسایی ترکیبات جدید سنتزی با استفاده از تکنیک NMR، ردیابی مسیر واکنش‌های پیچیده شیمیایی، استفاده از داروهای نشان‌دار در ردیابی عملکرد داروها در بدن، بهینه‌سازی خواص برخی از داروها و نیز ساخت فیبرهای نوری و پلیمرهای‌هادی در صنایع پلیمیر کاربرد دارد، تولید شد و هم‌اکنون نیز 20 محصول دوتره در این مجتمع تولید می‌شود و طبق خبر مدیر مجتمع این میزان تا پایان سال به 25 محصول افزایش خواهد یافت.

دستاورد بعدی برقراری سیستم‌های کنترل کیفیت در حد استانداردهای بالای جهانی بود که در کشور حتما کم‌نظیر است. بحث بعدی دستاوردها ساخت عمده تجهیزات حیاتی و قطعات یدکی در داخل کشور بود که به دلیل تحریم‌ها با مشکلات زیادی برای تامین آن‌ها مواجه بودیم و ما توانستیم کلیه قطعات غیرالکترونیکی را خودمان بسازیم و الان نیازی به خارج کشور نداریم حتی این اقدام باعث شد تا برخی شرکت‌های توانمند ایجاد و رشد کنند که الان به سایر صنایع کشور سرویس می‌دهند.»

اکسیژن 18 و فواید مهم آن

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مجتمع آب سنگین اراک تولید اکسیژن 18 است. در این زمینه که تحول بسیار مهمی در صنعت پزشکی هسته‌ای کشورمان به شمار می‌رود، مدیر مجتمع توضیح مبسوطی می‌دهد که واحد تولید اکسیژن 18 در ابتدای سال 93 توسط دکتر صالحی افتتاح شد.
برای تشخیص سرطان، دستگاه‌های مختلفی وجود دارد اما دنیا به سمت دستگاه PET حرکت کرده که این دستگاه می‌تواند برای تشخیص سرطان و شناسایی بافت‌های سرطانی و پیشروی سرطان و تاثیر بافت‌های سرطانی استفاده گردد و در کل دنیا بسیار در حال گسترش است. در کشور ما هم دو دستگاه از این نوع وجود دارد و برنامه‌ریزی شده تا به 50 عدد از این دستگاه برسیم.

1201275_677.jpg

دستگاه سیکلترون که قبل از PET است وظیفه دارد تا اکسیژن 18 را به فلوئور 18 تبدیل کند در نتیجه این فلوئور 18 به FDG تبدیل می‌شود تا بیمار این رادیو دارو را استفاده کرده و تحت دستگاه PET تصویر مطلوب برداشته شود (توضیح کامل در گزارش سیکلترون آمده است.) 95درصد دستگاه‌های PET از فلوئور 18 استفاده می‌کنند که برای تولیدش نیاز به اکسیژن 18 است. در حقیقت اولین ایزوتوپ پایداری که مصرف بیشتری در دنیا دارد دوتریوم است و دومین ایزوتوپ پایدار پرمصرف دنیا نیز اکسیژن 18 است که خوشبختانه ما یک سال است که به سمت تولید آن حرکت کردیم. تعداد کل بیمارانی که در روز در این 2 مرکز پذیرش می‌شوند 20 نفر است و به ازای هر بیمار 1.2 میلی‌لیتر اکسیژن 18 نیاز است تا به FDG تبدیل شود. هزینه استفاده از دستگاه PET برای بیماران ما در کشورهای همسایه بین 10 تا 12 میلیون تومان است در حالی که این عدد در داخل کشور می‌تواند کمتر از نصف باشد. الان مصرف سالانه این 2 دستگاه 8 لیتر در سال است که ما وارد می‌کنیم اما اگر تعداد این دستگاه‌ها به 50 عدد برسد به200 لیتر اکسیژن 18در سال نیاز خواهیم داشت. کشورهایی که بیشترین تعداد دستگاه‌های PET را دارند آمریکا، آلمان و ژاپن هستند و در منطقه هم امارات، ترکیه، عربستان و رژیم صهیونیستی دستگاه PET دارند و استفاده می‌کنند. تولید‌کننده‌های عمده اکسیژن 18 در دنیا نیز آمریکا، روسیه، انگلیس، چین، ژاپن و رژیم صهیونیستی هستند. در این میان ما نیز یکی از این تولید‌کننده‌های اکسیژن 18 هستیم. اما بزرگترین محدودیت تولید اکسیژن 18در دنیا، تامین بسترهای اولیه است زیرا باید مدت‌ها کار کرد که به محصول‌گیری رسید این زمان در تولید آب سنگین حدود 7 ماه و در مورد اکسیژن 18 حدود 2 سال خواهد بود. در حوزه تولید اکسیژن 18 الان در حال غنی‌سازی هستیم و از 2 دهم درصد که به صورت طبیعی در آب معمولی وجود دارد به بیش از 30 درصد رسیده‌ایم و باید به 95 درصد برسیم که البته این قسمت اولیه سخت‌تر از همه قسمت‌هاست و خیلی دور از برنامه نیستیم. اگر بخواهید به صورت کپسولی اکسیژن 18 بخرید قیمت آن به ازای هر گرم 170 دلار است (حدود 550 هزار تومان) اما اگر به میزان زیاد خریداری شود تا 50 دلار کاهش می‌یابد.

او در مورد کیفیت تولید اکسیژن 18 با نمونه خارجی نیز تاکید دارد که هیچ تفاوتی نباید با نمونه‌های خارجی داشته باشیم و این استاندارد جهانی است البته ما دنبال کیفیت بالاتر هستیم تا بتوانیم محصول خود را در داخل یا خارج کشور بفروشیم. وی با بیان این‌که ما برای تولید اکسیژن 18 از روش تقطیر آب استفاده می‌کنیم، افزود: «طراحی،‌ ساخت و اجرای این پروژه بدون کمک کشورهای خارجی صورت گرفته است و بیش از 80 درصد این پروژه در داخل شرکت ایرانی تهیه شده است.»

آب شفابخش

اما قطعا یکی از جالب‌ترین محصولات مجتمع آب سنگین که در کنار این واحد در حال تولید است، آب سبک نام دارد که به نوعی می‌توان آن را آب جادویی و شفابخش نامید. مدیر مجتمع برای من از این‌که اصلا آب سبک چیست می‌گوید. آب معمولی تقریبا بین 105PPM تا 155PPM دوتریوم دارد و اگر میزان دوتریوم از غنای طبیعی (145PPM ) پایین‌تر بیاید ما به آن آب سبک می‌گوییم. البته آب سبک ما 2 نوع است. یک نوع 105PPM دوتریوم دارد که خوراکی است و برای پیشگیری از سرطان استفاده می‌شود و یک نوع هم غنای 30PPM داریم که می‌تواند به عنوان مکمل درمان بیماران سرطانی استفاده شود و آن هم خوراکی است. او از انجام پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های علوم پزشکی در مورد مصرف آب سبک خبر می‌دهد و می‌افزاید: «برای نهایی شدن کار نیاز به پایان تست‌ها داریم تا مجوزها صادر گردد. کشورهای دنیا این محصول را در حال حاضر تولید می‌کنند و این کار در کشور ما نیز قابلیت اجرا دارد چون ما می‌توانیم 105PPM و 30PPM را تولید کنیم اما فعلا در قدم اول قصدمان این است که به عنوان خوراکی به بازار بدهیم. در واقع این آب سبک یک مکمل است و با کند کردن رشد سلول‌های سرطانی، درمان این نوع بیماری‌ها را تسریع می‌بخشد.» به شوخی به او گفتم به ما آدرسش را بدهید تا تهیه کنیم او ادامه داد: «ما 30PPM را تولید کردیم ولی به فروش نرساندیم و در حال تحقیقات پزشکی است همچنین از آب سبک می‌توان در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی استفاده کرد که در حال تحقیقات در این حوزه‌ها نیزهستیم.» مدیر مجتمع تولید آب سنگین اراک به صنایع مختلف دارویی، غذایی،‌ آرایشی و بهداشتی پیشنهاد کرد که اگر به رادیوایزوتوپ نیاز دارند یا اقدام به واردات این محصول می‌کنند، می‌توانند نیازشان را به سازمان انرژی اتمی اعلام کنند تا برایشان تولید و در اختیارشان قرار دهند و افزود: «اگر رادیوایزوتوپی باشد که تاکنون در کشور تولید نشده باشد، برنامه‌ریزی کرده و آن را تولید می‌کنیم.»

محدودیتی در تولید آب سنگین نخواهیم داشت

از اینجای بحث به سمت حوزه‌های سیاسی‌تر می‌رویم. از مدیر مجتمع در مورد نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرسیدم که در پاسخ با بیان این‌که آب سنگین محصولی است که قبلا در مرکز هسته‌ای کاربرد داشت و چون می‌تواند کاربرد دوگانه داشته باشد زیر نظر آژانس قرار دارد، خاطرنشان کرد: «البته تاسیسات آب سنگین زیر نظر پادمان نیست و بازرسی انجام نمی‌شود اما در راستای اعتمادسازی در سال‌های گذشته چند مورد بازرسی انجام شده که آخرین مورد آن هم در سال 92 بوده است.» اشاره او به بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات آب سنگین اراک در 17 آذرماه 1392 بود که سومین بازرسی آژانس از این تاسیسات از زمان شروع به کار محسوب می‌شد. وی اضافه می‌کند ترکیب دوتره، جزو هسته‌ای محسوب نمی‌شود و میزانش در حدی نیست که برای استفاده در راکتور آب سنگین به کار برود اما اگر از حدی بگذرد نیاز به تایید آژانس هم خواهد بود. او در پاسخ به این سوال که آیا آب سنگین مورد نیاز راکتور اراک را تولید کرده‌اید، می‌گوید بله برای طرح راکتور فعلی میزان آب سنگین تامین شده اما اگر تغییری در راکتور صورت بگیرد باید ببینیم میزان نیازش کاهش یا افزایش خواهد یافت. برایش فکت شیت آمریکایی از تفاهم لوزان را متذکر شدم که در آنجا آمده است ایران تا 15سال بیش از نیاز راکتور اصلاح شده آب سنگین اراک آب سنگین ذخیره نکند و اضافه بر نیازش را در بازارهای بین‌المللی بفروشد، چقدر در این زمینه فعال بودید و با توجه به فشارهایی که در دنیا وجود دارد بازاریابی لازم را انجام دادید؟ پاسخ او روشن است. می‌گوید: «ما الزامی برای این‌که در چه قالبی آب سنگین صادر شود نداریم و در این زمینه معاونت بازرگانی ما واحدی به نام مدیریت فروش دارد و در گذشته‌های دور تلاش داشتیم بازار داخلی را جواب دهیم که تا الان پیش بردیم و در حال فروش داخلی هستیم اما در کنارش رایزنی‌هایی قبل از تفاهم لوزان برای فروش دوتره شروع کردیم و هدف کلی ما هم همین است. اگر الزام شود ما نیز حرکت‌های خود را شروع خواهیم کرد. اصولا اگر روزی صادرات آغاز شود یا خودمان باید بفروشیم یا در اختیار آژانس قرار گیرد و آن‌ها مشتری پیدا کنند اما اگر دست خودمان باشد آنقدر بازار وجود دارد که همه محصول خود را بفروشیم و اگر از طریق آژانس و به کشورهای خاص باشد که باز هم مشکلی نخواهیم داشت. ضمن این‌که وقتی شرکت‌های آمریکایی را در حوزه صادرات آب سنگین محدود می‌کنند قطعا جا برای کار ما وسیع‌تر خواهد بود.»

1201273_919.jpg

به سراغ سوالات شخصی رفتم و از او در مورد رشته تحصیلی‌اش پرسیدم و این‌که چقدر سن دارد؟ جالب است بدانید که مدیر مجتمع با عظمت تولید آب سنگین در اراک یک مهندس 35 ساله است که سال‌ها سابقه کار در این مجتمع را دارد و از زمان نصب تجهیرات بالای سر این کار بوده است. از او پرسیدم چطور به شما با این سن و سال اعتماد شد؟ و این مدیر جوان پاسخ داد بنده از ابتدا که وارد مجموعه شدم به عنوان کارشناس آمدم و بعد هم به ترتیب سمت‌ها را پشت سر گذاشته تا به اینجا رسیدم. عمده دوستان همکار بنده هم در همین حد سن و سال دارند. افتخارمان این است که با نیروهای جوان کار می‌کنیم که 2 حسن دارند؛ اول این‌که ما همیشه در حال پویایی و پیشرفت هستیم و همچنین کار کردن ما در کنار افراد پیشکسوت باعث شده از تجارب این عزیزان استفاده کنیم و راه را بشناسیم و الان هم حدود 90 درصد همکاران ما زیر 40 سال و 30 سال سن دارند.

به او گفتم حتی اگر توافق میان ایران و 5+1 باعث محدودیت در کار شما شود دوست دارید این توافق نهایی شکل بگیرد؟ مدیر مجتمع آب سنگین نیز پاسخ دیپلماتیک و جالبی داد و گفت: «من نظر شخصی خودم را می‌گویم. این موضوع(توافق هسته ای ) زیر نظر رهبری و رئیس‌جمهور انجام می‌شود که خیرخواه این مملکت هستند و اگر تصمیمشان این باشد که توافق شکل بگیرد حتما خیر ممکلت در این بوده و اگر هم توافق نشد باز هم خیر در آن بوده است.»

بازدید از تاسیسات آب سنگین اراک

پس از گفت‌وگوی 90 دقیقه‌ای با مدیر مجتمع تولید آب سنگین اراک، به سمت واحد تولیدی این مجتمع رفتیم و در آنجا مدیر عملیات تاسیسات آب سنگین برای ما از نحوه کار و عمل این لوله‌های طویل و در هم تنیده و دالان‌هایی که دیواره‌اش را لوله و تانکرهای عظیم و مرتفع تشکیل می‌داد، گفت. اصل تکنولوژی موجود در تاسیسات آب سنگین 2 روش دارد که یکی تبادل 2 دمایی میان آب و گاز H2S هست که در برج‌های گرم با 130درجه و برج سرد با دمای 30 درجه این تبادل ایزوتوپیک انجام می‌شود و به تدریج دوتریوم موجود در آب طبیعی توسط گاز H2S به آب منتقل می‌شود. در برج‌های گرم و سرد برای تبادل دمایی میان آب و H2S، غلظت دوتریوم ابتدا از 145PPM به حدود هزار PPM می‌رسد و در 4 برج بعدی که 2 برج سرد و 2 برج گرم هستند به 150هزار PPM می‌رسند که همان آب سنگین با غنای 15 درصد است. از برج کوچک سرد دوم آب سنگین با غنای 15 درصد دوتریوم خارج می‌شود. این یک تکنیک است که تبادل 2 دمایی نام دارد. توضیح می دهد که ما در اشل صنعتی حدود 50 هزار لیتر در ساعت آب طبیعی دیونایز شده (یون‌زدایی شده) را به عنوان خوراک هرکدام از واحدها وارد می‌کنیم و محصول 15درصد ما 18لیتر در ساعت است. یعنی صد هزار لیتر در ساعت وارد و 18 لیتر در ساعت آب سنگین غنی شده 15 درصد را می‌گیریم و باقی آب به طبیعت می‌رود که فقط دوتریوم آن پایین و حدود 121PPM است. در انتها چون یون‌های آب گرفته شده دوباره به آن آهک اضافه می‌کنیم تا برای طبیعت سودمند باشد. در کنار این برج‌های سرد و گرم واحد تولید بخار است تا دما به 130درجه برسد و همچنین واحد خنک‌کننده وجود دارد که دمای آب را به 30 درجه می‌رساند همچنین در هرکدام از این واحدهای تبادل دمایی حدود 3 تن H2S در گردش است و ما با توجه به مصرف، حدود 30 تن گاز در سال نیاز داریم که در واحد تولید H2S این گاز را تامین می‌کنیم. البته 2 سیستم ایمنی در اینجا داریم که میزان گاز H2S را کنترل می‌کند تا در صورت بالاتر رفتن از حد مجاز سیستم عمل کرده و حتی واحد را خاموش می‌کند. مسئول واحد عملیات توضیحاتش را ادامه می‌دهد و می‌گوید: «در مرحله بعد می‌خواهیم آب سنگین 15درصد را به 99.8 برسانیم. روش کار به این صورت است که از خاصیت تفاوت دمای جوش استفاده و آب معمولی را از آب سنگین جدا می‌کنیم زیرا نقطه جوش آب معمولی 100 درجه و نقطه جوش دوتریوم 101.42 درجه است که برای این جداسازی از تقطیر در خلا استفاده می‌کنیم. البته چون ورودی به این واحد کمتر از ظرفیت آن است عملا 5 ماه تولید آب سنگین در سال داریم و ما کاری که کردیم این بود که با تغییراتی در قسمت تقطیر در خلا باعث شدیم تا بخشی از خط تولید را برای تولید آب سبک به کار ببریم. حتی با وجود تولید آب سبک در این واحد باز هم در زمان‌هایی می‌توانستیم از امکانات و تاسیسات اینجا برای تولید اکسیژن 18 نیز استفاده کنیم. به این ترتیب زمانی که آب سنگین نمی‌خواهیم آب سبک تولید می‌کنیم و زمانی که آب سبک نمی‌خواهیم، اکسیژن 18 تولید می‌کنیم. در واقع در انتهای خط تولید آب سنگین از 100 هزار لیتر در ساعت آب معمولی ورودی تنها 2.5 لیتر در ساعت آب سنگین به ما می‌دهد که در واقع همان کره گرفتن از آب است. اینجاست که من یاد تاکیدات مدیر راکتور آب سنگین افتادم که می‌گفت ذره ذره آب سنگین با ارزش است و ما در طراحی خود راهی برای خروج این محصول راهبردی نداریم و با این توصیف است که قیمت بالای آب سنگین قابل توجیه است.

پس از بازدید از واحد تولید آب سنگین به آزمایشگاه تولید مواد دوتره رفتیم و آنجا نیز از نزدیک شاهد تلاش متخصصان جوان و شیمیدانان گمنام کشورمان در تولید محصولات جانبی آب سنگین و به ویژه ترکیبات دوتره بودم. تاکنون در این مجتمع 20 محصول دوتره تولید شده که شامل کلروفرم دوتره، استن دوتره، دی متیل سولفوکسید، استونیتریل دوتره، دوتریم اکساید، کلریدریک اسید دوتره، سدیم دوتروکساید، دی کلرومتان دوتره، استیک اسید دوتره، تری فلوئورو استیک اسید دوتره، فسفریک اسید دوتره، سولفوریک اسید دوتره، تری کلرو بنزن دوتره، تولوئن دوتره، متانول دوتره، اسید بوریک دوتره، گاز دوتریم و... می‌شوند.

تاسیسات آب سنگین را در حالی ترک می‌کنم که از دور شاهد استک (دودکش) مرتفع 80 متری آن هستم که گازهای زائد را خارج می‌کند و من به این فکر می‌کنم که چنین تجهیزات پیشرفته‌ای می‌تواند در آینده نزدیک نه تنها گره‌های بزرگی از صنعت و پزشکی کشورمان بگشاید بلکه درآمدزایی بالایی خواهد داشت و ما را از خام‌فروشی‌هایی که عادت کرده‌ایم می‌رهاند.

جلیلی: انتقال آب سنگین به خارج خسارت جدی است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه وقتی استکبار با مقاومت ملت ما مواجه شد در واقع فهمید ایران می‌تواند تولید قدرت سیاسی کند، گفت: کنسرت ما نمی‌توانیم دشمن ضرب‌آهنگ جلوگیری از پیشرفت است.
به گزارش مشرق، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در مراسم سخنرانی در جمع دانشجویان که در سالن جلسات دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: مفهوم خداباوری در کنار باور قوی مردم پس از پیروزی انقلاب در نظام مقدس جمهوری اسلامی به نحوی رقم خورد که مردم‌سالاری دینی را ایجاد کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: جهان دید که آنچه در این سال‌ها پس از پیروزی انقلاب در کشور شکل گرفت چه دستاوردی به وجود آورد و سبب ایجاد قدرتی شد که با ایستادگی پیشرفت کردیم تا در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

این مسؤول ادامه داد: پس از گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب باید گفت که توان و قدرت مردم می‌تواند خلاقیت و دستاوردهایی را به دنبال داشته باشد و این مسئله امروز یک ادعا نبوده و عین اظهارات افرادی است که در مقابل اهداف کشور هستند.

وی تاکید کرد: به اذعان استکبار در واقع قدرتی در ایران تولید شده است که می‌تواند نقش‌ مهمی را در منطقه ایفا کند.

جلیلی با بیان اینکه امروزه در مناسبات جهانی، آمریکا با ادعاهای گزافی مبنی بر اینکه باید با رهبری جهان، فواصل خود با دیگر کشورها را حفظ کند، گفت: آمریکا در جایگاهی نیست و حد و حقی در رهبر جهان ندارد که اذعان کند برای حفظ برتری و رهبری در جهان اگر لازم شد از ابزار نظامی هم استفاده می‌کند.

وی با اشاره به سند استراتژی آمریکا در سال 2015 گفت: ابرقدرت‌ها در سال 88 اذعان کردند که بسیاری از مسائل بدون کمک ایران حل نمی‌شود و در حقیقت از ایران به‌عنوان ژاندارم منطقه تعبیر می‌کنند.

جلیلی یادآور شد: ملتی ما با پیروزی در انقلاب اسلامی به نوعی قیام کردند و سیاسیون آمریکا نیز پس از گذشت سال‌ها اعتراف داشتند که نمی‌توان بن‌بست‌ها را بدون رفع اختلافات با ایران حل کند.

این مسؤول با بیان آموزه‌های دینی ائمه(ع) و فرمایش حضرت علی(ع) به مالک اشتر گفت: قدرت در ایمان و اعتقاد به توده‌های مردمی است و در این راستا ایران با قدرت توده‌های اقشار جامعه شکل می‌گیرد و اتحاد و همدلی در واقع قدرت و قوت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را بیشتر می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: وقتی پنج قدرت بزرگ دنیا با اذعان به قدرت‌طلبی در جهان با مقاومت ملت ما مواجه شدند در واقع فهمیدند ایران می‌تواند تولید قدرت سیاسی کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ ابرقدرت‌های جهان در تجزیه و تحلیل‌های خود متوجه شدند که اگر ایران پس از پیروزی انقلاب قدرت پیدا کرده این هم‌افزایی بر اساس قدرت حزبی نیست و ملتی که ایستادگی کند موفق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تولید قدرت سیاسی با مقاومت ایجاد می‌شود، گفت: در عرصه‌های سخت‌افزاری، استکبار تلاش خود را به کار گرفت که عروسک صدام را به جان ملت‌ها بیاندازد و از دادن بدترین سلاح‌های شیمایی و... امتناع نکرد.

این مسؤول یادآور شد: آمریکا در جنگ تحمیلی با به کارگیری ابزارهای گوناگون نتوانست در مقابل قدرت ایران حرف برای گفتن داشته باشد و تحولات بعد از انقلاب، سبب اعتراف استکباری به ارائه سلاح‌های نظامی به عربستان سعودی، کمک‌های چند میلیاردی به صدام و ... شد و اکنون با گذشت سال‌ها اجازه نفوذ به آن‌ها داده نمی‌شود.

جلیلی با بیان اینکه اکنون ایمان قوی به توده و باور مردمی در کشور شکل گرفته است، تاکید کرد: در مباحث نظامی دوران جنگ تحمیلی، طرف مقابل ضعیف نبود اما ایمان قوی ملت ما بیشتر شد و حتی در سایر عرصه‌های فشار اقتصادی و... از اراده جامعه کم نشد.

وی گفت: استکباری که بدترین سلاح‌ها را به صدام می‌داد و تحریم‌های فلج‌کننده علیه کشور به کار گرفت تا قدرت دفاعی در کار نباشد، اما هر جایی که بیشترین فشار و موانع را ایجاد کرد در مقابل کشور ایران قدرت برتری گرفت، چرا که ملت ما باور و ایمان دارد و می‌داند در معرض تهدید دشمن باید ایستادگی کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در عرصه مسائل فرهنگی 200 شبکه‌ ماهواره‌ای برای تبلیغات غیراصولی در فضای ایران ایجاد می‌کنند و از هر امکاناتی در عرصه‌های مختلف تهاجم فرهنگی نیز استفاده می‌کنند.

جلیلی ادامه داد: کرمانشاه مرز زائران اباعبدالحسین(ع) است و هرساله تردد بسیاری از زوار معزز اربعین از این مسیر انجام می‌شود و حتی شبکه‌های مجازی بیگانه با مشاهده این عظمت نمی‌توانند تاثیر خود را بر این حرکت معنوی و پیاده‌روی بزرگ اربعین اعمال کنند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: قدرت امروز ایران مبتنی بر ایمان اقشار جامعه است و استکبار با محاسباتش نتوانسته این را مسئله را در ذهن ساده خود تجزیه کند.

به گفته جلیلی، یکی از روستاهای اطراف تهران در دوران هشت سال دفاع مقدس با 700 نفر جمعیت، بیش از 70 شهید تقدیم آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده و آمریکا نمی‌تواند این محاسبات را ذهن ساده خود بگنجاند.

وی خاطرنشان کرد: قدرت ایران در عزت ملی شکل گرفته است و آمریکا با همه تلاش بیهوده خود سعی دارد ملت ما را از ایمان و باور انقلابی تهی کند و همانند شیطان از اهرم فرسوده ترس استفاده می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: باید از سرمایه و دستاوردهای بزرگی انقلاب استفاده کنیم و در تصمیمات کلان در کشور از تردید پرهیز کنیم، چرا که آمریکا می‌خواهد کشور را دچار تردید کند.

جلیلی با بیان اینکه امید یعنی باور، قدرت و کسب توانایی تا پیروزی بزرگ‌تری را رقم بزنیم و یاس از توانمندی داخلی نداشته باشیم،‌افزود: باید به قدرتی بر مبنای توانمندی داخلی ایران تکیه کنیم تا از برکات اتکا به توانمندی داخلی، ساختار محاسباتی به‌هم نریزد و امید به آینده درخشان داشته باشیم.

وی با تاکید بر حفظ قدرت داخلی کشور،‌ یادآور شد: به هر میزان که نقطه اتکای کشور را از داخل به خارج هدایت کنیم منافع ملی به خطر می‌افتد، اگر آب سنگین و مواد اولیه داخل به خارج منتقل شود در واقع نوعی خسارت جدی است.

وی گفت: دشمن القای یاس و کنسرت «ما نمی‌توانیم» راه می‌اندازد تا در این ضرب‌آهنگ جلوی پیشرفت کشور را بگیرد و در این راستا نباید دل به الاغ‌ها بست یا به آینده فیل‌ها امیدوار شد.

جلیلی تاکید کرد: ما باید بتوانیم نقاط قدرت واقعی خود را پیدا کنیم و دل بستن به وعده‌های خارجی سرابی بیش نیست و لازمه باور و توانمندی داخلی با اتکا به قدرت داخلی رخ می‌دهد.

این مسؤول یادآور شد: در گذشته، کشور برای تولید دارو برای یک‌میلیون از مردم احتیاج به سوخت 20 درصد داشت.

جلیلی با اشاره به اینکه در دومین مذاکرات هسته‌ای در کشور نروژ در سال 88 تاکید شد که عضو آژانس هستیم و حق داریم این سوخت را برای مصالح صلح‌آمیز و دارو به کار ببریم، گفت: 850 هزار نفر از مردم ما نیاز به تولید این نوع سوخت داشتند، از طرفی ابرقدرت‌ها تلاش کردند از این نیاز به عنوان اهرم فشار استفاده کنند،‌ اما ملت ایران با ایستادگی و اقتدار این مواد را تولید کرد.

این مسؤول یادآور شد: در تولید انرژی غنی‌سازی مورد نیاز برای این نوع محصول، شهید شهریاری و شهید احمدی‌روشن با همه توان در مقابل آن‌ها ایستادگی و تولید قدرت کردند که اکنون اهرم قدرت دست ما است.

وی خاطرنشان کرد: در مذاکرات گذشته، آمریکا روی غنی‌سازی اورانیوم 3 درصد و نیروگاه نطنز چانه می‌زد اما بعدها بر سر اورانیوم 20 درصد و تاسیسات هسته‌ای فردو چانه‌زنی می‌کردند، لذا ما باید اجازه ندهیم این قدرت و توان از کشور گرفته شود.

این مسؤول تاکید کرد: حق کشور ما آب‌گوشت بزباش و نادیده گرفتن صدای یک ملت نیست، باید جلوی کنسرت نمی‌توانیم در ملت به عنوان دست‌پخت ترامپ و کلینتون را گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: با همدلی و حفظ سرمایه ملی به برکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در فرصتی که برای ما فراهم شده باید بتوانیم این قدرت را حفظ کنیم.

صادرات ذخایر آب‌سنگین ایران ظرف روزهای آینده
منابع آگاه در گفت‌وگو با یک رسانه غربی ادعا کرده‌اند ایران ظرف روزهای آینده ذخائر آب سنگین مازاد خود را صادر خواهد کرد.
به گزارش مشرق، منابع آگاه در گفت‌وگو با یک رسانه غربی ادعا کرده‌اند ایران ظرف روزهای آینده ذخائر آب سنگین مازاد خود را صادر خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه این خبر را از قول یک دیپلمات ارشد که اشاره‌ای به نامش نکرده منتشر کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود ادعا کرده میزان ذخائر آب سنگین ایران اندکی از محدودیت‌های تعیین‌شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

توافق هسته‌ای میزان مجاز ذخائر آب سنگین ایران را 130 متریک تُن (معادل 143.3 تُن) تعیین کرده است؛ آژانس مدعی شده میزان ذخائر آب سنگین ایران 0.1 متریک تُن از حد مجاز بیشتر بوده است.

این گزارش تصریح می‌کند ایران به اطلاع آژانس رسانده قصد دارد 5 متریک تُن ذخیره آب سنگین خود را به کشوری که مشخص نکرده صادر کند.

در گزارش آژانس آمده است: «در 25 اکتبر 2016 آژانس تأیید کرد که میزان ذخائر آب سنگین ایران به 130 متریک تن رسیده است. در 2 نوامبر 2016، دبیر کل سازمان ملل متحد نگرانی خود را از میزان ذخائر آب سنگین ایران به علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور اعلام کرد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «در 8 نوامبر 2016، راستی‌آزمایی آژانس نشان داد که میزان ذخائر آب سنگین ایران به 130.1 متریک تن رسیده است. ایران در نامه‌ای به آژانس در 9 نوامبر برنامه‌هایش 'مبنی بر آمادگی برای انتقال 5 متریک تُن از آب سنگین سطح تسلیحاتی خود' به خارج از ایران را به اطلاع آژانس رساند.»
اینم از جناب روحانی که آب پاکی رو ریخت دستمون
حسن روحانی:
معضل اصلی ما عدم رونق اقتصادی و بیکاری نسل جوان است/ برجام برای صادر کردن آب سنگین اراک و یو.اف.6 نطنز بود
رئیس جمهور گفت: امروز معضل اصلی ما عدم رونق اقتصادی است، معضل ما بیکاری نسل جوان و تحصیل کردگان است.
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در سخنرانی در جمع مردم استان مرکزی در ورزشگاه پنجم مرداد اراک اظهار داشت: بسیار خوشحالم خداوند به من و هیئت همراه توفیق داد تا امروز خدمت مردم استان مرکزی و شهرستان اراک باشیم، شور و شوق و مهمان‌نوازی مردم عزیز و جوانان غیور در خیابان‌های این شهر نشان عشق مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران و حمایت از دولت منتخب خودشان و خدمت‌گذارشان است.

وی افزود: ایام به نام سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) که همه افتخار داریم در طول تاریخ از فرهنگ، راه، مسیر او برای سعادت خود و جامعه الهام گرفتیم و در سال جاری مردم عزیز کشورمان نسبت به همه سال‌های گذشته پرشورتر در مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش نشانی از عشق و پیوستگی خود را با اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و خاندان رسالت نشان دادند.

روحانی تصریح کرد: بی‌تردید ملتی که در مسیر اباعبدالله الحسین(ع) و خط سالار شهیدان است همواره در مسیر اعتلا و پیشرفت و سربلندی خواهد بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: استان مرکزی به عنوان سرزمین طلوع آفتاب قرن و قرون اخیر به عنوان زادگان آن مرد استثنایی تاریخ است و همان استانی است که بر سر همه مردم دنیا و ایران منت دارد تا فرزندی را تربیت کرد که توانست پرچم عزت و آزادگی ملت ایران را در شرایط تاریک استبداد و استعمار برافرازد و مردم را به اوج عزت و شکوه و آزادگی برساند.

روحانی بیان کرد: ایام اوایل آبان مصادف با سالروز شهادت فرزند برومند امام(ره) آیت‌الله سیدمصطفی خمینی(ره) است که در سال 1356 شهادت او موج بزرگی را در صفوف مبارزان به وجود آورد و شرایط را برای پیروزی انقلاب اسلامی مهیا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در آن روزگار بعد از سالها خاموشی صدای رسای و بلند مردم در سراسر کشور در مراسم بزرگداشت آن عالم فرهیخته به گوش جهانیان رسید و انقلاب در مسیر سرعت خود برای پیروزی قرار گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که ملت ما قدردان امام(ره)، خط و راه امام(ره) است بیان کرد: ملت ما پاسدار خوبی برای مسیر امام(ره) عزت و آزادگی و اسلامی که اسلام سیاسی، اسلام حاکمیتی که امام(ره) برای ما به ارمغان آورده است.

رئیس جمهور با بیان این که این استان، استان امیرکبیر است گفت: استان آن فرهیخته‌ای است که در مناجاتش با خدا گفت امیر تویی، خدایا کبیر تویی و من همان فرزند آشپز ساده هستم، امیرکبیر شخصیتی که برای ایران ما در آن مقطع تاریخی به خوبی اثبات کرد که اندیشه و سازمان و نهادهای قدیمی در آن شرایط جهان، قادر به پیشرفت کشور در مسیر تمدن نوین نیست.

وی افزود: امیرکبیر برای ما استقلال، پیشرفت آورد و شخصیتی بود که کشور ما در مسیر تحرک علوم نوین، در مسیر صنعت، سربلندی قرار داد.

رئیس جمهور بیان کرد: این استان آنقدر فرهیخته دارد که اگر بخواهیم اسامی بزرگانی همچون آیت‌الله اراکی، نراقی و آن همه فرهیخته مانند حسابی، قریب و آن همه مردم دلاور دوران دفاع مقدس که برای کشور و سرزمینشان مقاومت کردند و توانستند کشور ما را در برابر تجاوز بیگانگان در کنار سایر مردم حراست و حفاظت کنند.

وی با بیان این که استان مرکزی یعنی استان صنعت بیان کرد: استان مرکزی یعنی استان زیربنایی برای تحرک صنعتی در سراسر کشور استان مرکزی یعنی استانی که از 50 سال پیش به عنوان بزرگترین مرکز صنعتی کشور بوده است.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز همه تلاش دولت یازدهم احیای واحدهای صنعتی این استان و شهرستان در کنار همه واحدهای صنعتی کشور است.

وی با اشاره به‌ این که استان با واحدهای صنعتی فراوان در شرایطی قرار دارد که ما می‌توانیم بر صنعت استان به عنوان چرخ اصلی صنعت کشور تکیه کنیم اظهار داشت: 893 واحد صنعتی است که 648 آن فعال، 69 واحد نیمه فعال و 176 واحد آن غیرفعال که عمدتا مربوط به دوران قبل از دولت یازدهم است و تلاش است در سال 95 واحدهای صنعتی را به حرکت درآوریم.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز معضل اصلی ما عدم رونق اقتصادی است معضل ما بیکاری نسل جوان و تحصیل کردگان است.

وی با اشاره به این که ما برای اشتغال پایدار نسل جوان راهی جز ایجاد رونق اقتصادی نداریم گفت: سال 95 سال رونق اقتصادی است.

رئیس جمهور با اشاره به وعده دولت گفت: از آغاز سال وعده ما به مردم بوده که برنامه دولت تلاش برای دستیابی به رشد اقتصادی 5 درصدی است از آغاز سال به مردم قول دادم که حداقل 7500 واحد صنعتی کوچک و متوسط را از طریق تسهیلات بانکی فعال خواهیم کرد.

وی افزود: آمار خوشحال کننده‌ای عرضه بداریم تا تاریخ 95 مهرماه 27 بالغ بر 12225 واحد تولیدی با 9 میلیارد 190 میلیون تومان تسهیلات از بانکها حرکت خود را شروع کنند این یعنی یک حرکت بزرگ اقتصادی در کشور است.

وی ادامه داد: این به معنی حرکت بزرگ اقتصادی در کشور است و این رقم تا پایان سال اضافه می‌شود و مردم همه باید با هم عظمت ایران را بیش از گذشته بی‌آفرینند و تلاش ما برای بازکردن زنجیر تحریم از دست‌ و پای اقتصاد کشور و ایجاد شرایط برای رونق اقتصادی است.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع برجام گفت: برجام به معنای احقاق حقوق ملت ایران بود، برجام برای صادر کردن آب سنگین اراک بود، برای صادر کردن یو.اف.6 نطنز به کشورهای صنعتی جهان بود و برای این بود که در دنیای امروز بتوانیم آزادانه گاز، نفت، محصولات پتروشیمی و سایر میعانات را صادر کنیم.

وی افزود: آیا کسی در ایران هست که از احقاق حقوق ملت خوشحال نباشد و از تجارت با دنیا خورسند نباشد و آیا کسی هست که از باز شدن راه برای کشاورزی و صنعت خوشحال نباشد؟

رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا امروز در کشور ما کسی است که از لغو 6قطعنامه ظالمانه خوشحال نباشد؟ گفت: برجام پیروزی ملت ایران است، برجام پیروزی تدبیر مقام معظم رهبری است، برجام پیروزی مقاومت ده ساله و دوازده ساله ملت ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه است.

وی با شاره به این‌که ما باید امروز از فضای بعد از برجام استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: همه سفرهایی که بعد از برجام انجام می‌گیرد برای رونق اقتصادی کشور است و برای آن است که در قاره های مختلف و سراسر جهان بتوانیم رونق جهانی، سرمایه‌گذاری در کشور و آوردن فناوری نوین را فراهم کنیم.

روحانی ادامه داد: چرا باید کشورهای هم سن و سال ما در منطقه آسیا 200میلیارد دلار صادرات داشته باشد و صادرات ما 50میلیارد دلار باشد؟ ملت ما کشوری امن، با سرمایه و سرمایه انسانی است و آیا باید برای گندم و شکر نیاز به دیگران داشته باشیم، آیا نباید کشاورزی ما نوین شود؟

رئیس جمهور با بیان این‌که تنها در بخش صنعت و معدن و تجارت بعد از برجام یک میلیارد و 600میلیون سرمایه خارجی وارد کشور شده است گفت: قراردادها منعفد شده است، طرح های اقتصادی ما نسبت به مدت مشابه دوبرابر شده است.

روحانی با اشاره به اینکه طرح‌های اقتصادی ما نسبت به گذشته 2 برابر شده است گفت:بعد از برجام 3میلیارد 890میلیون دلار جذب کشور شده است، 133 طرح صنعتی داشتیم که 58طرح آن بهره برداری شده است و 75طرح در حال تکمیل برای بهره برداری است.

رئیس جمهور ادامه داد: زنجیری که روی پاهای اقتصاد ایران بود، مانع بود و امروز زنجیر نیست و باید حرکت کنیم، مانع اصلی برداشته شده روابط بانکی ما با دنیا برقرار شده و روز به روز این روابط گسترده تر می‌شود.

وی با بیان این که غاصبی باغ ما را غصب کرده بود، غاصب را بیرون کردیم، گفت: درب باغ به روی مردم باز شده است، یک عده کودک به درب باغ آمده‌اند می‌گویند سیب و گلابی کجاست که ما میل کنیم، ما باغ را از دست غاصبان درآوردیم و درخت کاشته ایم و این باغ آماده باروری است و صبر برای باروری این باغ لازم نیست؟

روحانی خاطرنشان کرد: کسانی که فکر می‌کنند با حرف‌های نادرست خود ملت ایران را مایوس کنند در اشتباه و خطا به سر می‌برند.

وی با اشاره به مردم بزرگ ایران گفت: باید ادبیاتمان ادبیات امید، ادبیات انسجام، اتحاد و وحدت ملی باشد، نگذارید برخی گفتمان یاس و بدتر گفتمان فروپاشی مدیریت این ملت بزرگ را ترویج و تبلیغ کنند.

رئیس جمهور بیان کرد: مردم بزرگ ایران، آدم دروغگو انقلابی نیست، آدم فحاش انقلابی نیست، آنها که از یاس می‌گویند با انقلاب اسلامی ایران رابطه‌ای ندارند.

روحانی اضافه کرد: هرچه پیشرفت کردیم در سایه حمایت مردم بوده، رونق اقتصادی، خودکفایی کشاورزی و برجام، و رشد اقتصادی 5درصد که به آن خواهیم رسید، از مردم است.

وی ادامه داد: همه زندگی ما عشق به ملت ایران، عشق به انقلاب اسلامی، عشق به رهبر و امام راحلمان(ره) است.

آینده و مسیر کشور ما روشن است

رئیس جمهور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی یک خط و یک هدف مشخص دارد گفت: این نکته را بگویم که در مملکت دو مسیر وجود ندارد و تمام افرادی که بر این باورند در اشتباه هستند زیرا در مملکت تنها یک خط، یک رهبر و یک دولت وجود دارد و مردم برای عزت و عظمت کشور و سلامتی رهبر و وحدت امت و رونق ایران و برای سربلندی ایران همواره دست دعا به آسمان دارند و بی‌تردید دعای شما توسط خداوند متعال مستجاب می‌شود.

وی افزود: به صراحت بگویم فرق امسال با سال‌های گذشته نمایان است زیرا در سال‌های گذشته در زمینه تهدید ایران، تحریم ایران و تحقیر ایران مسابقه بود اما اکنون برای ارتباط با ایران، سرمایه‌گذاری در ایران و برای ارتباط تجاری با ایران میان کشورها مسابقه است.

روحانی با بیان این که آینده و مسیر ما روشن است گفت: ما نباید اجازه دهیم عده‌ای در کشور اخلاق ضد حسینی و غیرعاشورایی را ترویج دهند و باید تلاش کنیم در این کشور اخلاق محمدی استقرار یابد.

دموکراسی آمریکایی، اتهام زدن، سخن گفتن و تمسخر کاندیداها است

رئیس جمهور با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: آمریکایی که مدعی است بیش از 200سال دموکراسی و بیش از 50 سال ریاست جمهوری دارد اما اکنون کشوری بزرگ و صنعتی است که در آن اخلاق وجود ندارد و این امر در مناظرات کاندیداها مشهود است.

وی افزود: در سازمان ملل یکی از رهبران از من پرسیدند که کدام یک را ترجیح می‌دهی؟ و من در پاسخ گفتم کدام را بد را به بدتر یا بدتر را به بد ترجیح دهم؟

روحانی خاطرنشان کرد: نحوه حرف زدن، اتهام زدن، سخن گفتن و تمسخر کاندیداها را دیده‌ایم و این است دموکراسی و انتخابات آمریکاییان اما انتخاب مردم ایران اسلام و همان دین پیامبر(ص) است.

وی خاطرنشان کرد: ما باید مانع از این شویم که عده‌ای در دنیا دروغ تهمت و فحشا را رواج دهند و باید دانست که ما همه باهم برادریم و ما به ایرانمان و اسلاممان افتخار می‌کنیم.

آلودگی محیط زیست مهمترین مشکل استان مرکزی است

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات استان مرکزی گفت: بارها نامه‌ها، تماس‌ها و مکاتبات نمایندگان شمارا بررسی کرده‌ام و دریافته‌ام که پس از نخستین مسائل اصلی شما که اشتغال و صنعت استان است مسئله آلودگی هوا و محیط زیست را بیان کرده‌اید، من در این زمینه به مردم اراک حق می‌دهم زیرا بار سنگین صنعت کشور به دوش این شهر است.

روحانی با اشاره به موضوع آلودگی محیط زیست استان مرکزی افزود: شما برای احیای صنعت کشور سالیان دراز آلودگی‌ها را تحمل کردید، ما 2نوع آلودگی داریم نوعی ناشی از صنعت، خودروهاست که هم دولت قدمهای بلندی برداشته و برخواهد داشت و قول می دهم دولت از هیچ کوششی فروگذار نخواهد بود.

وی با بیان اینکه اراک یکی از شهرهای بزرگی بوده که با بنزین یورو4 آلودگی را در آن کاهش دادیم، گفت: از شهرهایی بود که با گازسوز کردن کوره پز خانه‌ها، تامین گاز نیروگاه آلودگی آن را کنترل کردیم.

روحانی ادامه داد: البته گفتند در چند روز زمستان از سوخت غیر از گاز استفاده شده و به وزیر نفت دستور دادم سوخت مایع نیروگاه شازند از امروز برای همیشه قطع خواهد، این نیروگاه از سوخت گاز بهره مند می شود، واحدهای صنعتی استان حل شده و بخشی حل خواهد شد، بخشی مربوط به آلومینیوم و آندسازی است که تصمیم گرفتیم ظرف 24ماه با بودجه300میلیارد تومان آندسازی را از شهر اراک دور کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به رفع بخش دیگری از مشکلات صنعتی در استان مرکزی گفت: مشکلات بخش صنعتی حل شده و حل خواهد شد از جمله آن نوسازی حمل و نقل است.

وی افزود: بخش دوم آلودگی استان مرکزی مربوط به طبیعت است، و متاسفانه مشکل بخش گرد و غبار وجود دارد در این سفر تصمیم گرفته شد تا 5هزار هکتار از اراضی این تالاب و منطقه بیابانزایی شود، که 12میلیارد تومان هم برای این کار اختصاص داده شده و وزارت کشاورزی مسئول شده است.

روحانی اضافه کرد: برای اینکه وضع آب و هوای استان بتواند در مسیر درستی قرار گیرد، 700هکتار از اراضی به شهرداری اراک اختصاص پیدا کند تا برای کاشت درختان و گیاهان پوششی لازم این تصمیم اتخاذ شد که از وزارت جهاد کشاورزی به استانداری واگذار می شود برای اینکه برای شرایط آب و هوای استان گام موثری برداریم.

رئیس جمهور با اشاره به آمار روزهای پاک و روزهای ناپاک استان مرکزی گفت: آماری که محیط زیست داده گفته روزهای پاک و ناسالم در 92 معادل 250روز سالم، در سال93 معادل 315روز سالم، در سال94 معادل 339روز و در 6ماهه 95 متاسفانه تنها 11روز سالم و پاک داشته ایم و متاسفانه از نظر گرد و غبار امسال وضعی بدتر از سال قبل داشته است.

روحانی به پروژه‌های سفر و بودجه‌های تخصیصی اشاره کرد و افزود: در این سفر که ظرف امروز و فردا انجام می‌شود، 11طرح صنعتی افتتاح می‌شود و مجموعا 40واحد افتتاح یا آغاز به کار می‌شود، که 309میلیارد تومان برای عمران و بخش حمل و نقل و راه و شهرسازی، 205میلیارد تومان برای بخش آب، 125میلیارد تومان برای بخش سلامت، 127میلیارد تومان برای بخش کشاورزی، 76میلیارد تومان برای بخش عمران شهری، 68میلیارد تومان هم برای بخش گردشگری و فرهنگی اختصاص یافته است.

راستی تا یادم نرفته بگم اینا اورانیوم غنی شده رو میدن به روسیه جاش کیک زرد می گیرن! انگار آجر بدی و خاک تحویل بگیری.
دیگه این گندی رو که زدند اسکندر جان با آب زمزم هم نمیشه پاکش کرد

look @mohammad45 what is important about Fordo is its construction not the devices inside it ,it won't take more than two month to change the use of Fordo again.
if anybody sold heavy water for cheap he must answer that it has nothing to do with the nuclear deal or foreign minister or roohani ,as i said if we use it inside our country we don't have to sell it to foreigners .
and i still insist that there was o reactor in Fordo , and look even if in next 15years we don't enrich more than 3.75% its not important as we can't produce any small reactor to be used in satellites or any ships that need a nuclear reactor n that time frame.

about giving uranium t Russia and taking yellow cake instead , well our uranium reserves are limited if we want to have a meaningful nuclear program we must get access to international uranium market. and without this deal there was no hope in gaining access to that market. so even if the deal in short term seems not so good in long term it is in our favor .
about Radioisotopes and medicine ,well we still produce what we had produced previously in Tehran ,after finishing Arak new design we can produce a lot more radioisotopes which was not possible in Arak old design or Tehran research reactor.

lol persians, do you even know where the space is?

Do you really think you disrespected us with that !?

Maybe you have no idea...

We can inform you if you interested?

Very funny coming from someone whos country doesnt even have a launch vehicle and who has to rely on other people to put up satellites for you

He is just innocent...

One can "maybe" argue that in 21st century ordinary persian member of this forum doesnt know where space is, but for the sake of argument lets say our ordinary persian member is dumb and doesn't know where space is.

But how do you stupid turkish idiots compute that man who is in charge of the state doesn't know where space is

“Ottomans Were The First to Reach The Moon,” says Turkish President
Istanbul| Ottomans were the first to walk on the surface of the moon, not Neil Armstrong, said Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, yesterday, during an iftar (fast-breaking) dinner hosted by the Turkish Green Crescent.

This just proves that all way to the top member of your country who is head of the state and all way down to the ordinary turkish guy have actually no clue where space is!

Istanbul| Ottomans were the first to walk on the surface of the moon, not Neil Armstrong, said Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, yesterday, during an iftar (fast-breaking) dinner hosted by the Turkish Green Crescent.
This quote is fake, he never said this...

http://www.thatsfake.com/turkish-president-claimed-ottomans-were-first-to-reach-moon/

there are also no reports that President Tayyip even claimed that Lagâri Hasan Çelebi was the first man to walk the moon.

And the final nail in the coffin – World News Daily Report is a fake news website.

WNDR disclaimer:
WNDR assumes however all responsibility for the satirical nature of its articles and for the fictional nature of their content. All characters appearing in the articles in this website – even those based on real people – are entirely fictional and any resemblance between them and any persons, living, dead, or undead is purely a miracle.

One can "maybe" argue that in 21st century ordinary persian member of this forum doesnt know where space is, but for the sake of argument lets say our ordinary persian member is dumb and doesn't know where space is.

But how do you stupid turkish idiots compute that man who is in charge of the state doesn't know where space is

This just proves that all way to the top member of your country who is head of the state and all way down to the ordinary turkish guy have actually no clue where space is!

Apparently you donkeys really don't know where it is Imao.

Latest posts

Pakistan Affairs Latest Posts

Back
Top Bottom